Blog posts

Ostia Antica: zaskakująca dzielnica Rzymu

Ostia Antica: zaskakująca dzielnica Rzymu

Slow & Eko, Włochy, włoskość, podróże
Ostia Antyczna (Ostia Antica) to dziś jedna z peryferyjnych dzielnic Rzymu. Na jej niewielkim terytorium zgromadzone są jednak skarby, których nie powstydziłoby się bynajmniej samo centrum Wiecznego Miasta. O mieszczących się tu wykopaliskach archeologicznych pisałam już kilka miesięcy temu. Teraz zapraszam na spacer po tutejszej osadzie średniowiecznej. Kto ma ochotę na jej przedsmak, niech zobaczy teledysk U2 do piosenki „All I Want is You” – nakręcono go właśnie w tej scenerii.

Osadę (Borgo di Ostia Antica) dominuje elegancki Zamek Juliusza II (Castello di Giulio II), wzniesiony pod koniec XV stulecia. Jego fundatorem był biskup Giuliano della Rovere, późniejszy – 216 – papież Juliusz II, od którego imienia wywodzi się zresztą dzisiejsza nazwa obiektu. Tuż obok usytuowany jest XV – wieczny kościół św. Aurei (Chiesa di Sant’Aurea), przywołujący pamięć miejscowej męczennicy, zmarłej w połowie III w. Wewnątrz świątyni można zobaczyć m.in. „Ekstazę św. Moniki”, pędzla toskańskiego mistrza Pietro da Cortona.
Widok na kościół św. Aurei oraz ozdobne mury Zamku Juliusza II
Spacer po osadzie to wachlarz naróżniejszych doznań: od zachwytu kolorystyką kamieniczek i dekorujących je kwiatów, po odczucie prawdziwej zazdrości wobec wszechobecnego tu spokoju. Przechadzając się po uliczkach, od czasu do czasu można natknąć się jedynie na machającego ogonem rozleniowionego kota, a przy większym tłoku na dwa, czy nawet trzy koty. Lub na jakąś sędziwą mieszkankę tego ziemskiego raju, która zasiadła przed domem na krześle i przygląda się z zaciekawieniem zaglądającycm tu turystom.
Znakiem rozpoznawczym osady są  pomalowane na jaskrawe kolory
fasady kamieniczek oraz bogato ukwiecone uliczki
W centrum borgo znajdziemy też, jak było to w zwyczaju w średniowiecznych miejscowościach, jedyną fontannę. To tutaj spotykali się przed laty okoliczni mieszkańcy, przede wszystkim by zaczerpnąć wody, jednak również w celach wybitnie towarzyskich.
Fragment Piazza della Rocca – głównego placu osady
z widoczną w centrum fontanną
Dziś część tutejszych kamienic oferuje pokoje do wynajęcia. Trudno nie docenić tak niezwykłego zakwaterowania – bądź co bądź – w Rzymie. Warto wybrać się tu jednak również na krótki spacer. Albo na obiad lub kolację w jednej z dwóch lokalnych restauracji, które serwują specjały kuchni rzymskiej.
Jedna z trzech uliczek Borgo di Ostia Antica

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *