Blog posts

Artystyczna Via Margutta w Wiecznym Mieście

Artystyczna Via Margutta w Wiecznym Mieście

Włochy, włoskość, podróże
Via Margutta w Rzymie, to obowiązkowy adres dla dusz artystycznych. Ta niewielka, malownicza, uliczka usytuowana jest w samym centrum miasta, zaledwie kilka kroków od Placu Hiszpańskiego (Piazza di Spagna). Słynna dziś ze względu na mieszczące się tu galerie sztuki, już od XVIII w. skupiała liczne pracownie malarskie. Ulica Margutta ma też filmową przeszłość: była scenerią dla „Rzymskich wakacji” i mieszkał przy niej m.in. Federico Fellini (co notabene upamiętnia tabliczka widoczna pod numerem 110).

Co roku, pod koniec kwietnia, przez kilka dni odbywa się przy tej ulicy wystawa prac artystów, nosząca tytuł „Stu malarzy z Via Margutta” (Cento Pittori di Via Margutta). Warto wybrać się tu wtedy na spacer, przyglądając się z bliska zarówno ekspozycjom jak i pracującym twórcom.

Wystawa Stu malarzy z Via Margutta (Mostra dei Cento Pittori di Via Margutta)

W tym roku wśród wystawionych wzdłuż ulicy rzeźb i obrazów, zauważyłam inspirowane klasyką prace polskiej malarki Margherity Lipińskiej. Wyróżniały się one znacznie spośród pozostałych propozycji.

Obraz Margherity Lipińskiej na wystawie przy Via Margutta

Do poznania Via Margutta zachęcam jednak w jakimkolwiek momencie roku, nie tylko pod koniec kwietnia. Przechadzając się po pamiętającej odległe wieki brukowej kostce, można podziwiać wokół stare eleganckie kamienice i podwórza. Interesująca jest też tutejsza Fontanna Sztuk (Fontana delle Arti), której górną część zdobi – bardzo tematycznie – wiaderko z pędzlami.

Fontanna Sztuk (Fontana delle Arti)

Wieczorem jest tu szczególnie urokliwie: po spacerze warto zatrzymać się w którymś z lokali na artystyczną lampkę wina.

Przy ulicy jest kilka lokali, wszystkie utrzymane w artystycznej atmosferze
Via Margutta biegnie równolegle do jednej z bardziej eleganckich ulic w centrum Rzymu – Via del Babuino – przy której znajdują się butiki najsłynniejszych kreatorów mody. To dlatego witryny galerii przeplatają się z wyrafinowanymi wystawami najbardziej znanych marek modowych na świecie.
Miu Miu czy Valentino to tylko niektóre z domów mody przy Via Margutta

1 Komentarz

  1. Mażena
    2 maja 2013 at 9:18 pm
    Odpowiedz

    Spacer w tym miejscu pozostaje w pamięci. Usiadłam na murku i patrzyłam. Bardzo interesujące zdjęcia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *