Blog posts

Z miłości do Mediolanu

Z miłości do Mediolanu

Włochy, włoskość, podróże

Trudno przejść obojętnie obok rzeźby, która stoi na placu przed głównym wejściem do siedziby włoskiej Giełdy Papierów Wartościowych w Mediolanie. Jej twórcą jest Maurizio Cattelan, artysta, który nie zna tematów tabu i nie boi się wkładać kija w mrowisko. Akurat w przypadku tej konkretnej rzeźby, Cattelan włożył w owe mrowisko „środkowy palec”, ale efekt był dokładnie się taki sam – powszechne poruszenie.

Dzieło, o przewrotnym tytule „L.O.V.E.”, pojawiło się na mediolańskiej Piazza Affari w 2010 r. Początkowo miało tu stać – jako prowokacja – tylko przez krótki czas. Artysta zasugerował jednak, że jeśli rzeźba pozostanie przynajmniej przez kilka lat dokładnie w tym samym miejscu, podaruje ją miastu – właśnie z miłości do Mediolanu. I ostatecznie, po licznych dyskusjach władnych, tak też się stało. Przesłaniem wysokiej na 11 m. i wykonanej z białego marmuru z Carrary rzeźby „L.O.V.E.”, jest wyrażenie opinii artysty wobec ideologii faszyzmu (jako że budynek, w którym mieści się giełda to architektoniczna spuścizna Włoch końca lat 20 – tych i początku 30 – tych XX w.) jak i samego świata finansów.

2Komentarze

 1. Mażena
  30 lipca 2013 at 10:14 pm
  Odpowiedz

  No cóż, robi wrażenie i prowokuje. Przesłanie słuszne.

 2. Turystyka Sejny
  31 lipca 2013 at 2:12 pm
  Odpowiedz

  Zapraszamy do Sejn na Suwalszczyzne 
  Jest tam ciekawe Muzeum regionalne w Sejnach,( http://www.muzeum.sejny.pl/ ) Muzeum posiada sale tematyczne, organizuje wystawy stałe i czasowe. Ponadto unikatowy zabytek – VI wieczny Klasztor Podominikański i wiele innych atrakcji. Miejsce warte zwiedzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *