Blog posts

Sztuka klasyczna starożytnego Rzymu … pędzlem M. Lipińskiej

Sztuka klasyczna starożytnego Rzymu … pędzlem M. Lipińskiej

Włochy, włoskość, podróże
Na obrazy Margherity Lipińskiej natrafiałam przez lata w wielu rzymskich galeriach, w eleganckich hotelach w najróżniejszych zakątkach Włoch, na ważnych wernisażach. Rozpoznawałam z daleka te charakterystyczne idealne rysy twarzy antycznych bogów i herosów, które za każdym razem robiły na mnie coraz to większe wrażenie.

Jakiś czas później przeczytałam wywiad z artystką a w nim jej drogę do fascynacji sztuką klasyczną: „We wcześniejszych fazach malarstwa, tematami moich prac były też plany antycznych budowli” – wspominała. „Od nich przechodziłam stopniowo w kierunku dogłębnego poznania kapiteli, kolumn, kariatyd, aż w końcu zajęłam się studiowaniem rzeźby klasycznej. Zafascynowały mnie w niej idealne i harmonijne formy, a przede wszystkim twarz – będąca archetypem uzewnętrznienia duszy…”

Twarze – to jeden z częstszych motywów w twórczości Lipińskiej
Gdy trafiłam do pracowni Margherity Lipińskiej w centrum Rzymu, przekonałam się o sile tej fascynacji. Dostojne głowy antycznych piękności spoglądały na mnie zewsząd. Z wyższych i niższych partii ścian w pomieszczeniach i na korytarzach, z wnęki przy wejściu. Zawieszone jedne na drugich, obok siebie, naprzeciw, z ukosa, przyglądały się sobie, prowadziły niekończące się rozmowy, wypełniając przestrzeń pracowni niczym tłum zebranych gapiów.
Obrazy starożytnych herosów sąsiadują ze sobą w pracowni
artystki w zupełnej dowolności, często zmieniejąc miejsca.

1 Komentarz

  1. Mażena
    8 maja 2013 at 8:53 pm
    Odpowiedz

    Ciekawe pomysły i prace. Lubię takie miejsca!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *