Blog posts

Montemerano – powrót do przeszłości

Montemerano – powrót do przeszłości

Włochy, włoskość, podróże

Osada Montemerano – zbudowana wieki temu z charakterystycznego kamienia, i tak zresztą do dzisiaj prezentująca się zabłąknemu tu przechodniowi – to naoczne świadectwo architektury średniowiecza. Początki miejscowości sięgają XIII stulecia, niemniej jednak już w dwieście lat później stanowiła imponującą i ważną z punktu widzenia okolicy twierdzę.

Budynki jej niewielkich domostw są zadbane w najmniejszych szczegółach. Większość maleńkich ganków zdobi bujna roślinność, a w oknach pobłyskują śnieżnobiałe koronkowe firanki.

Zaułki w miejscowości, pamiętające odległe wieki średnie
Montemerano usytuowane jest na wzgórzu, stąd też z położonego tuż obok Placu Kościelnego (Piazza della Chiesa) tarasu widokowego, rozciąga się zjawiskowa panorama toskańskiej przyrody, z jej liczącymi setki lat gajami oliwnymi.
Widok na toskański pejzaż z tarasu panoramicznego
Miejscowość zamyka gruby pierścień średniowiecznych murów, ponad którymi wznoszą się zróżnicowane w swoich formach wieże.
W dali Wieża św. Wawrzyńca (Torre di San Lorenzo)
Raz po raz wyłaniają się też zza nich najstarsze kamienice, które pamiętają jeszcze osławione na tych terenach walki o wpływy, toczone przez możne toskańskie rody.
Fragment murów miejskich okalających miejscowość
W zupełnie inną rzeczywistość przeniesie przechodnia miejscowy kościół św. Jerzego (Chiesa di San Giorgio). W jego wnętrzu znajdują się renesansowe freski, obrazy i dekoracje. Jest tam również pewien osobliwy obraz z połowy XV w., w którego prawym dolnym rogu zobaczyć można precyzyjnie wycięty okrąg. Mówi się, że dziura miała służyć do przemieszczania się kotu jednego z księży, gdyż obraz zastępował przez pewien czas drzwi do spiżarni. Zadaniem kota było natomiast przeganianie z tego miejsca zbyt natrętnych szczurów i musiał mieć ku temu absolutną swobodę ruchu.
 Kościół św. Jerzego (Chiesa di San Giorgio)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *