Blog posts

Polska historia w Bolonii

Polska historia w Bolonii

Włochy, włoskość, podróże

To był bardzo krótki moment w Bolonii. Tak przy okazji. Przejazdem. Zaledwie kilka chwil aby sfotografować pozostawione tutaj polskie ślady. Niektóre z nich. Ale było warto…

W samym centrum, tuż przy wyjściu z getta, a dokładnie przy Via Luigi Zamboni, jest tablica przywołująca pamięć Adama Mickiewicza. W tym właśnie miejscu miała swoją pierwszą siedzibę Akademia Literatury i Historii Polskiej i Słowiańskiej, powstała w 1879 r., która nosiła imię polskiego wieszcza (Accademia Adamo Mickiewicz di Letteratura e Storia Polacca e Slava). Warto dodać, że do 1885 r. jednym z jej wykładowców był poeta Teofil Lenartowicz.
Jak głosi napis: „W tym miejscu miała swoją pierwszą
siedzibę Akademia Literatury i Historii Polskiej i Słowiańskiej
im. Adama Mickiewicza, ufundowana w Bolonii w 1879 r.

Na obrzeżach miasta, natomiast, w San Lazzaro di Savena, trafimy na Polski Cmentarz Wojenny. To największa tego typu nekropolia spośród czterech znajdujących się na całym terytorium Włoch.

Główne wejście na Polski Cmentarz Wojenny w Bolonii

W tutejszych mogiłach spoczywa 1432 żołnierzy z 2. Korpusu Polskiego gen. Andersa, który brał udział w kampanii włoskiej z lat 1944-1945. Większość z nich zginęła w walkach na Linii Gotów, w Apeninie Emiliańskim i w bitwie o Bolonię.

Widok na cmentarne mogiły żołnierzy z 2. Korpusu Polskiego gen. Andersa

 

6Komentarzy

 1. holdenq
  23 marca 2013 at 8:43 am
  Odpowiedz

  Nigdy nie byłem orłem z historii, ale zainteresował mnie wątek kampanii włoskiej. Muszę uzupełnić zaległości i kiedyś odwiedzić wspomniany wyżej cmentarz, wygląda poruszająco.

 2. Aurora
  8 kwietnia 2014 at 5:46 pm
  Odpowiedz

  "Nic nie zdarza się przypadkiem" – jak w książce Tiziano Terzani pod tym samym tytułem.

 3. marcin
  9 czerwca 2017 at 10:57 pm
  Odpowiedz

  Via Galliera i tablica upamiętniająca Mikołaja Kopernika. Polecam

  • Kamila
   10 czerwca 2017 at 2:35 pm

   Dziękuję za podpowiedź 🙂

 4. aneta
  19 stycznia 2020 at 12:51 pm
  Odpowiedz

  ufundowana w Bolonii ????zle przetlumaczone fondata znaczy zalozona,Mieszkam z Bolonii od lat przy wyjsciu z getta tez przesadzone same getto jest od drugiej strony via zamboni to ulica uniwersytecka pozdrawiam

  • Kamila
   19 stycznia 2020 at 4:10 pm

   Cześć Aneta, dziękuję Ci za komentarz i słuszne uwagi. To post z 2013 r., same początki. Zabrakło precyzji. Dziękuję raz jeszcze za czujność i chęć podzielenia się. Serdeczności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *