Blog posts

Sky bar w Rzymie? Mój typ to Tarrazza Borromini

Sky bar w Rzymie? Mój typ to Tarrazza Borromini

Kulinaria, Lifestyle, Włochy, włoskość, podróże

Bardzo czekam na ten moment, gdy znów spojrzę na plac Navona z wysokości eleganckiej kawiarni Terrazza Borromini, bo to mój ulubiony „sky bar” w Rzymie. Z żadnego innego miejsca nie widać takiego miasta jak stąd. Polecam się przekonać i nie przewiduję zażaleń 😉

Jedyny taki sky bar w Rzymie

Perspektywa w jakiej ukazuje się tutaj Wieczne Miasto jest niezwykła, a obracając się wokół można dostrzec wiele z najważniejszych zabytków. Bezkresny widok Rzymu z wysokości nieoczekiwanie wyłania detale, których nie sposób zobaczyć z poziomu ulicy czy z niższych pięter.

Zachodzące słońce przegląda się wieczorem w kieliszkach spritza lub prosecco bawiących się tu gości i to też moment, gdy chyba wszyscy wyciągają telefony by zrobić pamiątkowe zdjęcie. W bezchmurne dni na horyzoncie widnieje kopuła Bazyliki św. Piotra na Watykanie w pięknej pomarańczowej poświacie.

Piazza Navona

Sky bar Terrazza Borromini jest zawieszony przepysznie nad słynnym Placem Navona z monumentalną fontanną Czterech Rzek. Znajdujemy się oto na ostatnim piętrze XVII–wiecznego Palazzo Pamphilj, który zaprojektował Borromini, a tuż obok wyłania się sylwetka kościoła św. Agnieszki (Chiesa di Sant’Agnese in Agone). Lokal jest w sezonie jednym z najbardziej obleganych w mieście, dlatego potrzebna jest rezerwacja.

Czym byłby Rzym bez anegdot, myślę często. Będąc w tym miejscu przypominam sobie zawsze historię osławionej rywalizacji Borrominiego z Berninim.

Pojedynek mistrzów

Zdobiąca plac Navona Fontana dei Quattro Fiumi, czyli Fontanna Czterech Rzek, jest dziełem Gian Lorenza Berniniego. Obiekt przedstawia wyrzeźbione mistrzowsko personifikacje Nilu, Rio de la Plata, Gangesu i Dunaju.

Wszystkie postaci na fontannie są odwrócone tyłem do znajdującego się obok kościoła św. Agnieszki. Wyjątek stanowi postać La Platy, która zasłania twarz ręką nie chcąc patrzeć na budowlę. W innej wersji miała w ten sposób podtrzymać budynek w razie jego zawalenia. Zgodnie z anegdotą była to zemsta Berniniego na Borrominim i wyrażenie pogardy dla obiektu wzniesionego przez konkurenta. Nie jest to prawdą, ale o ile ciekawsze jest zwiedzanie Rzymu w otoczce ploteczek o tych, którzy tworzyli piękno tego miasta.

Terrazza Borromini, Via di Santa Maria dell’Anima 30.

Chcesz poznać inne rzymskie kawiarnie na pięknych tarasach widokowych? Zaglądnij np. tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *