Blog posts

Sky bar w Rzymie? Mój typ to Tarrazza Borromini

Sky bar w Rzymie? Mój typ to Tarrazza Borromini

Kulinaria, Lifestyle, Włochy, włoskość, podróże

Bardzo czekam na ten moment, gdy znów spojrzę na plac Navona z wysokości eleganckiej kawiarni Terrazza Borromini, bo to mój ulubiony „sky bar” w Rzymie. Z żadnego innego miejsca nie widać takiego miasta jak stąd. Polecam się przekonać i nie przewiduję zażaleń 😉

Jedyny taki sky bar w Rzymie

Perspektywa w jakiej ukazuje się tutaj Wieczne Miasto jest niezwykła, a obracając się wokół można dostrzec wiele z najważniejszych zabytków. Bezkresny widok Rzymu z wysokości nieoczekiwanie wyłania detale, których nie sposób zobaczyć z poziomu ulicy czy z niższych pięter.

Zachodzące słońce przegląda się wieczorem w kieliszkach spritza lub prosecco bawiących się tu gości i to też moment, gdy chyba wszyscy wyciągają telefony by zrobić pamiątkowe zdjęcie. W bezchmurne dni na horyzoncie widnieje kopuła Bazyliki św. Piotra na Watykanie w pięknej pomarańczowej poświacie.

Piazza Navona

Sky bar Terrazza Borromini jest zawieszony przepysznie nad słynnym Placem Navona z monumentalną fontanną Czterech Rzek. Znajdujemy się oto na ostatnim piętrze XVII–wiecznego Palazzo Pamphilj, który zaprojektował Borromini, a tuż obok wyłania się sylwetka kościoła św. Agnieszki (Chiesa di Sant’Agnese in Agone). Lokal jest w sezonie jednym z najbardziej obleganych w mieście, dlatego potrzebna jest rezerwacja.

Czym byłby Rzym bez anegdot, myślę często. Będąc w tym miejscu przypominam sobie zawsze historię osławionej rywalizacji Borrominiego z Berninim.

Pojedynek mistrzów

Zdobiąca plac Navona Fontana dei Quattro Fiumi, czyli Fontanna Czterech Rzek, jest dziełem Gian Lorenza Berniniego. Obiekt przedstawia wyrzeźbione mistrzowsko personifikacje Nilu, Rio de la Plata, Gangesu i Dunaju.

Wszystkie postaci na fontannie są odwrócone tyłem do znajdującego się obok kościoła św. Agnieszki. Wyjątek stanowi postać La Platy, która zasłania twarz ręką nie chcąc patrzeć na budowlę. W innej wersji miała w ten sposób podtrzymać budynek w razie jego zawalenia. Zgodnie z anegdotą była to zemsta Berniniego na Borrominim i wyrażenie pogardy dla obiektu wzniesionego przez konkurenta. Nie jest to prawdą, ale o ile ciekawsze jest zwiedzanie Rzymu w otoczce ploteczek o tych, którzy tworzyli piękno tego miasta.

Terrazza Borromini, Via di Santa Maria dell’Anima 30.

Chcesz poznać inne rzymskie kawiarnie na pięknych tarasach widokowych? Zaglądnij np. tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *