Blog posts

Akcja #AMAtriciana: pomóżmy Włochom

Akcja #AMAtriciana: pomóżmy Włochom

Kulinaria, Włochy, włoskość, podróże

W dniu 24 sierpnia b.r. trzęsienie ziemi o sile 6,2 stopni w skali Richtera niemal zrównało z ziemią miasto Pescara del Tronto i zniszczyło dużą część miast Amatrice i Accumoli. W ciągu 3 godzin po nim doszło do ponad 40 wstrząsów wtórnych, w tym wielu powyżej 5 stopni. Akcja #AMAtriciana to wspólna pomoc polskich miłośników Włoch dla miejsc i osób które były świadkami tej tragedii.

Amatrice położone jest w północnej części regionu Lacjum. Nazywa się je miastem 100 kościołów, zupełnie niedawno zostało wpisane na listę najpiękniejszych włoskich miasteczek. Pobliskie Accumoli leży w sercu Gran Sasso i Parku Narodowego Monti della Laga i … było piękne. Pescara del Tronto, to maleńka miejscowość w regionie Marche, którą przecina La Salaria – starożytna droga łącząca Rzym z Morzem Adriatyckim. Miasteczko położone jest pomiędzy Parkiem Narodowym Gór Sibillini oraz Parkiem Narodowym Gran Sasso i Gór Laga. Miasteczek, które ucierpiały w trzęsieniu ziemi jest znacznie więcej, jednak te trzy stały się symbolem tragedii.

Każdy może aktywnie pomagać poszkodowanym w tej katastrofie. Dlatego też grupa blogerów, dziennikarzy i organizacji italofilskich w Polsce – we wspólnej akcji #AMAtriciana – postanowiła zachęcać do pomocy. Jak?

WSPIERAJMY AKCJĘ CARITASU

Caritas zorganizował akcję zbiórki pieniędzy dla ofiar trzęsienia ziemi we Włoszech. Można wpłacać nawet najdrobniejsze sumy lub wysłać sms-a.

SMS z hasłem POMAGAM wyślij na numer 72052 (koszt 2,46 z VAT). Wpłaty na konto Caritas Polska – nr konta: PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem WŁOCHY

O szczegółach akcji Caritasu można przeczytać tutaj: http://www.caritas.pl/caritas-dla-ofiar-trzesienia-ziemi-we-wloszech/

 

Inne akcje, które możesz wesprzeć:

Można wpłacać pieniądze na konto włoskiego czerwonego krzyża, CROCE ROSSA ITALIANAServizio donazioni. Tytuł przelewu: „Terremoto Centro Italia”

IBAN: IT40F0623003204000030631681

BIC/SWIFT: CRPPIT2P086

Wszelkie informacje na ten temat znajdują się tutaj: http://www.cri.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/31390

Można także wpłacać pieniądze na specjalne konta miast, które ucierpiały w trzęsieniu ziemi. Szczegółowe informacje znajdziecie tutaj: http://www.comune.amatrice.rieti.it/

 

APEL DO RESTAUTARÓW W POLSCE, SERWUJCIE PASTA ALL’AMATRICIANA W WASZYCH LOKALACH

amatricianamale2

Razem z włoskim szefem kuchni Marco Ghia apelujemy do restauratorów w Polsce. Serwujcie w swoich lokalach makaron all’Amatriciana i wzorem Włochów przekażcie 2 zł od każdego zamówienia na rzecz ofiar trzęsienia ziemi. Koniecznie też dajcie nam o tym znać, używając w Waszych wpisach w mediach społecznościowych hashtagów #AMAtriciana #polishbloggersforitaly. Dzięki temu będziemy wiedzieć o Waszym udziale i przekażemy dalej, że można u Was zjeść to danie i pomóc potrzebującym.

Jeśli jesteś restauratorem i przyłączasz się do akcji pomocy ofiarom trzęsienia ziemi, poinformuj o tym cały świat! Strona https://www.facebook.com/AMAtricianaAiuti/ tworzy mapę lokali, które biorą udział w akcji. Można na ich FB zgłosić swój lokal podając jego dane i zdjęcie plakatu popierającego akcję. Umieść w swoim lokalu informację, że przyłączyłeś się do akcji, plakat jest dostępny na stronie https://www.facebook.com/AMAtricianaAiuti/. Wiemy, że będzie także polska wersja językowa. Mapa lokali jest dostępna tutaj: https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?mid=1vqLY9VlCBnX-WupbnzqDr6KZ79A. Jak na razie Polska to biała plama, ale wierzymy, że wkrótce będzie pełna czerwonych punktów, gdzie można zjeść Pasta all’Amatriciana.

 

A teraz czas na przepis!

Pasta all’Amatriciana

Znana na całym świecie pasta all’Amatriciana bierze swoją nazwę od leżącego we włoskim regionie Lacjum (którego stolicą jest Rzym) miasteczka Amatrice – jednej z najbardziej zniszczonych w czasie trzęsienia ziemi miejscowości. Sama potrawa to wersja istniejącej wcześniej pasta alla gricia, czyli pochodzącego z położonej niedaleko Amatrice miejscowości Grisciano makaronu z wędzonym podgardlem wieprzowym (guanciale), serem pecorino, oliwą i pieprzem. Do gricii dodano pod koniec XVIII w. pomidory, tworząc w ten sposób Amatricianę. Po raz pierwszy potrawę tę opisał w swojej książce kucharskiej L’Apicio Moderno w 1790 r., pracujący na dworze papieskim kucharz Francesco Leonardi. Ten sam kucharz w 1816 r. odważnie podał Amatricianę, wtedy danie chłopskie, na dworze papieża, na przyjęciu wyprawionym na cześć cesarza Austrii Franciszka I. Amatriciana szybko podbijała serca Włochów, stając się jedną z ulubionych potraw mieszkańców stolicy. Dziś znajduje się wśród klasycznych, podstawowych potraw kuchni rzymskiej – choć wcale z Rzymu nie pochodzi.

Przepis (dla 4 osób):

500 g spaghetti

125 g guanciale di Amatrice (wędzone wieprzowe podgardle)

100 g startego sera pecorino di Amatrice

łyżka oliwy z oliwek extra vergine

odrobina wytrawnego białego wina

6-7 pomidorów lub 400 g obranych pomidorów w puszce

pikantna papryczka peperoncino

szczypta soli

Przygotowanie:

Na rozgrzaną patelnię (najlepiej żeliwną) wlewamy oliwę i wrzucamy papryczkę peperoncino oraz pokrojone na kawałki guanciale. Podsmażamy na dużym ogniu. Dodajemy wino. Zdejmujemy z patelni guanciale, dobrze je odsączamy i odkładamy – najlepiej przetrzymując w ciepłym miejscu tak, aby zbyt mocno nie wyschło i by pozostało miękkie i pełne smaku.

Wrzucamy na patelnię obrane ze skórki, pokrojone wzdłuż pomidory (z których wcześniej wycięliśmy szypułki). Doprawiamy solą, mieszamy i smażymy przez kilka minut.

Zdejmujemy z patelni papryczkę i wrzucamy wyjęte wcześniej guanciale. Chwilę gotujemy i całość mieszamy.

W międzyczasie gotujemy makaron al dente w dużej ilości osolonej wody. Odcedzamy go i przekładamy do miski, dodając starty ser pecorino. Po kilku sekundach wlewamy sos. Mieszamy i dodajemy jeszcze trochę sera pecorino.

(guanciale może zostać zastąpione w razie potrzeby wędzonym boczkiem, a ser pecorino di Amatrice innym rodzajem pecorino, na przykład pecorino romano).

 

W akcji uczestniczą:

Italia poza szlakiem http://italiapozaszlakiem.blog.pl/

Lente – magazyn śródziemnomorski http://lente-magazyn.com/

Anna’s Blog PLorIT https://plorit.wordpress.com/

Hello Italy – twórcze planowanie podróży http://helloitaly.pl/

Bazylikata, Apulia i okolice http://bazylikata.sassimatera.net/

Primo cappuccino http://www.primocappuccino.pl/

To Toskania https://www.to-toskania.pl/

Via Italiana http://via-italiana.pl/

Włoski przez Skype http://www.wloski-przez-skype.pl/

Włoskielove – język włoski i kultura Włoch w praktyce http://www.wloskielove.pl/

Dorota Czalbowska, Genua your next stop https://www.facebook.com/dorota.czalbowska?fref=ts

Italia by Natalia http://italia-by-natalia.pl/

Majowa Italia http://majowaitalia.blogspot.nl/

Ciekawaosta w Alpach http://majowaitalia.blogspot.nl/

Studia, parla, ama http://studiaparlaama.pl/

Oliwa do chleba http://oliwadochleba.pl/

Autostradadelsole http://autostradadelsole.com/

Zależna w podróży http://pozornie-zalezna.blog.pl/

Blond Italia http://www.blonditalia.com/pl/

Włochy okiem blondynki http://wlochyokiemblondynki.blog.pl/

Uwielbiam włoskie klimaty http://uwielbiamwloskieklimaty.com/

 

Organizacje polsko-włoskie:

Associazione Culturale Polacco Sarda https://www.facebook.com/Associazione-Culturale-Polacco-Sarda-730760170366280/?fref=nf

Stowarzyszenie Miłośników Włoch Italianissima http://www.italianissima.com.pl/

Towarzystwo Polsko-Włoskie w Bydgoszczy http://api.bydgoszcz.pl/events

 

Akcję wspiera:

Marco Ghia, włoski szef kuchni w Polsce http://www.marcoghia.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *