Blog posts

Sycylia kontra Sardynia, którą wyspę wybrać na wakacje we Włoszech?

Sycylia kontra Sardynia, którą wyspę wybrać na wakacje we Włoszech?

Slow & Eko, Włochy, włoskość, podróże, Wpis gościnny

Basen Morza Śródziemnego obfituje w przepiękne wyspy i wysepki. Szczególnie interesujące są zwłaszcza włoskie Sardynia i Sycylia, które co roku przeżywają prawdziwe oblężenie zwłaszcza wśród turystów z Europy. Którą z nich jednak wybrać i która będzie najlepsza na wymarzone słoneczne wakacje we Włoszech?

Sardynia kontra Sycylia

Zarówno Sardynia, jak i Sycylia to dwie bardzo podobne i jednocześnie zgoła różne wyspy. I chociaż oczywiście obie z każdej strony otoczone są cudownym morzem, a sami ich mieszkańcy to pełnokrwiści Włosi, zauważyć można, że każda z nich posiada swój odmienny urok. Obie wyspy mają niemal identyczną wielkość, chociaż różnią się znacząco w liczbie mieszkańców. To właśnie na Sycylii jest ich niemal czterokrotnie więcej. Ta wyspa wyróżnia się również w ilości urokliwych rybackich wiosek, przy czym Sardynia słynie znacznie bardziej z białych niesamowitych plaż.

Biorąc pod uwagę spektakularne widoki rozciągające się z każdej strony Sycylii i Sardynii to wyspy są niemal identyczne. I obie są idealne na pocztówkowe wakacje we Włoszech. Podobnie jest również w przypadku wspaniałej włoskiej kuchni i wina. Zaskakująco podobne są również stolice obu wysp. Przy czym Palermo będące miastem stołecznym Sycylii jest o wiele bardziej chaotyczne, a Cagliari na Sardynii często określane jest mianem modnego. Oba miasta łączy jednak tempo życia mieszkańców, wspaniała architektura, kręte brukowane uliczki i cudowne zalesione bulwary.

Najpiękniejsze plaże na wakacje we Włoszech

Chociaż ciężko jest sklasyfikować piękno, szczególnie jeśli chodzi o naturalnie powstałe plaże czy morze to zarówno Sardynia, jak i Sycylia nie mają sobie równych. Pełne są trudnodostępnych zatoczek, niewielkich okolicznych wysepek i kameralnych plaż, chociaż można bez trudu odnaleźć tu pełnoprawne kurorty.

Obie wyspy są niezrównane dla miłośników wszelkiego rodzaju sportów wodnych. Nie brakuje tu ani wiatru czy dna morskiego odpowiedniego do nurkowania, ani piaszczystych plaż. O miano najpiękniejszych piasków walczą więc zaciekle Spiaggia dei Conigli, położona na wyspie Lampedusa, należąca do sycylijskiej prowincji Agrigento i La Pelosa w sardyńskiej prowincji Sassari. Ta pierwsza to jedna z najpopularniejszych włoskich plaż w regionie Morza Śródziemnego, która jest dodatkowo co roku lęgowiskiem żółwi morskich.

La Pelosa – fot. travelitalia.pl; licencja: shutterstock.com

La Pelosa natomiast nie ustępuje swej rywalce znacząco w ilości odwiedzanych ją turystów. Przy czym zachwyca też wspaniałym widokiem na znajdujące się w pobliżu wybrzeże Asinara.

Plaże Sardynii

Pozostałe plaże tych wysp również zasługują na uwagę. Wśród najpopularniejszych na wakacje na Sardynii warto wybrać te, którym nie towarzyszą wyłącznie wspaniałe okoliczności przyrody, ale również cień dawnej historycznej krainy. Znajduje się tu bowiem wiele dziewiczych i ciągnących się na długości wielu kilometrów piaszczystych nabrzeżnych enklaw. Są wśród nich słynne plaże Villasimius i Ogliastra, które niejednokrotnie zaskakują fascynującymi trasami trekkingowymi, plączącymi się po okolicznych jaskiniach i zatokach. Nie mniej znane są piaski w prowincji Alghero i oczywiście słynny już półwysep Sinis. Wszystkie one mają swoje niepowtarzalne cechy, drobne szczegóły, które wyróżniają je na tle innych.

Na szczególną uwagę zasługują też te zakątki wyspy, które nie są bardzo popularne, a częściej znane wyłącznie lokalnej społeczności.

Plaże południowej Sardynii są jednymi z najchętniej odwiedzanych. Obejmują wybrzeże od Teulada i plaż Domus de Maria, poprzez plaże Puli i Cagliari aż po Sarrabus. Wśród plaż południowo-zachodniej części wyspy prym wiedzie zwłaszcza Sulcis-Iglesiente w Carbonia Iglesias, które otoczone są dawnymi kopalniami.

Do grona tych wyjątkowych miejsc należą też dwie okoliczne wyspy Sant’Antioco i San Pietro. Obszarem o najbardziej dziewiczym i nieskażonym przyrodniczo wyglądzie jest wybrzeże Costa Verde. Ten zupełnie odmienny od pozostałych skrawek Sardynii wyróżnia się obecnością wysokich piaszczystych wydm i niczym niezmąconych krajobrazach.

Plaże Oristano i Ogliastra są natomiast naprawdę fascynujące dzięki swej dzikiej naturze i skalistym wybrzeżu. Należą też do jednych z popularniejszych na wyspie. Cała Sardynia to tak naprawdę 1897 km wybrzeża, które co chwilę zaskakuje czymś zupełnie odmiennym. Od połaci piasku, po śródziemnomorskie zarośla, wysokie klify i zatoczki. To niewątpliwy raj dla miłośników morza, a lokalne plaże mienią się od różowego aż po śnieżnobiały piasek.

Wybrzeże Sycylii na wakacje we Włoszech

Wybierając wakacje na Sycylii, należy pamiętać, że jest tu o połowę mniej wybrzeża, chociaż gęstość lokalnych plaż jest zdecydowanie większa. Na tym obszarze znaleźć ich można ponad 100, każdą o różnorodnych cechach. Jest to bowiem jeden z najbardziej zróżnicowanych pasm nabrzeżnych w basenie Morza Śródziemnego.

Prócz poszarpanego lądu, ukrytych zatoczek i niedostępnych plaż są tu też kamieniste i dostępne wyłącznie od strony morza jaskinie. Większość sycylijskich plaż koncentruje się na wschód od Trapani i na północ od Syrakuz, charakteryzując się wyjątkowo drobnym i białym piaskiem.

Te złote i żwirowe są raczej na terenach Cefalu, Agrigento i Ragusy. W rejonie od Messyny, wzdłuż północnego wybrzeża, są natomiast z wyjątkowym szarym żwirem, który nadaje im niespotykanego koloru. O wiele bardziej intensywne jest jednak wybrzeże na północ od Katanii, gdzie dzięki wulkanicznemu pochodzeniu plaże nabierają ciemnoszarego wyglądu.

Kultura i tradycje włoskich wysp – autentyczne wakacje we Włoszech

Wśród wielu różnic kultury i tradycji włoskich wysp Sardynia wyróżnia się szczególnie za sprawą tutejszej muzyki. Zarówno śpiewana, jak i instrumentalna sięga swymi korzeniami blisko 3000 lat wstecz, przedstawiając jednocześnie konkretne sceny z dawnego życia mieszkańców. Jednym z charakterystycznych elementów wyspy jest lokalny taniec ballu tundu, któremu przygrywa tradycyjny instrument launeddas wykonany z trzciny. Wartymi uwagi są również tutejsze tradycyjne stroje ludowe, które kolorem i różnorodnością, a często również kształtem, stanowią przejaw lokalnej świadomości.

Wszystkie te obrzędy przejawiają się szczególnie podczas różnego rodzaju festiwali i świąt kościelnych. To szczególnie istotne momenty w roku wśród wyspiarzy, których świętowanie przedłuża się często do nawet kilku dni, angażując całą lokalną społeczność. Towarzyszą im przy tym specjalnie robione na te okazje słodycze oraz przyjęcia z tradycyjnymi potrawami. Najbardziej znane i cieszące się największą popularnością są zwłaszcza Faradda di li candareri i Sardyńska Kawalkada w Sassari, a także Sant’Efisio w Cagliari, Festiwal Odkupiciela w Nuoro, Sa Sartiglia w Oristano, San Gavino w Porto Torres, czy San Michele w Alghero. Jednak obchodami, które swym zasięgiem obejmują niemal całą Sardynię, są obrzędy Wielkiego Tygodnia.

Palermo – fot. travelitalia.pl; licencja: shutterstock.com

Sycylia postrzegana jest często jako najbardziej zróżnicowany pod względem charakteru region Włoch. Podstawą lokalnych tradycji są opowiadania obejmujące bajki i łamańce językowe często kończące się morałem. Podobnie jak w całych Włoszech i tu ogromne znaczenie mają katolickie święta, a do najhuczniej obchodzonych należą, np. Święto Sant’Agata, Santa Rosalia w Palermo, Santa Lucia w Syrakuzach, procesja Tajemnic w Trapani oraz żywa procesja męki w Marsali. Wśród świąt świeckich szczególne miejsce zajmuje karnawał.

Tradycyjne potrawy, aromaty i smaki

Kuchnia Sardynii jest pełna wpływów, które nadały jej niepowtarzalny i zróżnicowany styl, różniący się znacząco od typowej włoskiej kuchni. Jej podstawą są jednak, podobnie jak w przypadku kuchni sycylijskiej, proste, lokalne i świeże składniki. Wywodzi się z ubogiej pasterskiej, chłopskiej i żeglarskiej kuchni, w zależności od części regionu, różniąc się samą nazwą lub zastosowaniem składników. Wśród najpopularniejszych sardyńskich produktów wyróżniają się szczególnie wszelkiego rodzaju wyroby wędliniarskie od szynek z dzika po wieprzowe kiełbasy, a także oliwki, grzyby i owoce morza. Sztandarowe potrawy to np. malloreddus, culurgiones z Ogliastry, pane frattau, fregula czy zupa Gallura.

Culurgiones, tradycyjny makaron z Sardynii – fot. travelitalia.pl; licencja: shutterstock.com

Podobnie jak w większości kuchni tak i na Sardynii podstawę stanowi chleb. Zróżnicowane tradycyjne techniki obróbki i wyrastania ciasta przekładają się na wiele rodzajów pieczywan Najpopularniejszymi są pane carasau z Barbagii, okrągły z pszenicy durum czy pani pintau z Ogliastra. Sardynia ze względu na tradycje pasterskie obfituje również w różnego rodzaju produkty przetwórstwa mlecznego, w tym oczywiście w sery. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych niemal na całym świecie jest pecorino.

Cannoli – fot. travelitalia.pl; licencja: shutterstock.com

Kuchnia Sycylijska to przede wszystkim świeże produkty w tym znakomite owoce cytrusowe. Stoją one na straży nie tylko kuchni włoskiej, ale i szerzej pojętej kuchni śródziemnomorskiej. W żadnej kuchni na wyspie nie brakuje nigdy świeżej oliwy z oliwek, pistacji, pomidorów i migdałów. Wśród najpopularniejszych potraw z warzyw najbardziej znaną jest caponata, a z dodatkiem owoców morza szczególnie różnego rodzaju pasty. Podobnie jak na Sardynii i tutaj odnaleźć można wiele wpływów, w tym również arabskich. Miłośnicy słodkości docenią z pewnością sycylijskie cannoli składające się ze smażonego wafla wypełnionego serem ricottą, kandyzowanymi owocami i często też czekoladą.

Włoskie wyspy winem płynące

Jak dowodzą odkrycia archeologiczne z terenów Sardynii, tutejsza uprawa winorośli pochodzi z czasów cywilizacji nuragijskiej. Kontynuowana później przez Rzymian, do dziś jest włoską chlubą Morza Śródziemnego. Wśród win czerwonych najznakomitsze trunki to Cannonau, Monica, Carignano del Sulcis i Giro, a wśród białych Vermentino di Gallura, Malvasia di Bosa, Nasco czy też Nuragus Cagliari. Na wyspie produkowana jest również brandy, znana jako Filu’e ferru lub Abbardente, a wśród likierów na szczególną uwagę zasługuje Mirto i Villacidro.

Powierzchnia winnic na Sycylii obejmuje aż 103 000 ha. To właśnie tutaj rodzą się wina o długiej historii, w tym jedno z najpopularniejszych Marsala, czy też deserowe Passito di Pantelleria oraz Malvasia delle Lipari. Rozsławiły one nie tylko samą wyspę, ale i szczepy winorośli, z jakich są produkowane jak, np. Grillo, Catarratto, Inzolia czy Malvasia. Na Sycylii szczególną popularnością cieszą się też różnego rodzaju rzemieślnicze likiery produkowane często z ekologicznych produktów. Do najczęściej wybieranych należą te cytrynowe, cynamonowe, pistacjowe czy migdałowe.

Sardynia, czy Sycylia?

Wakacje we Włoszech, będące synonimem relaksu i beztroski, dla wielu łączą się nieodzownie z plażą, morzem i słońcem. Zarówno Sardynia, jak i Sycylia w zupełności pokrywają się z tą wizją. Obie wyspy z naturalistycznego punktu widzenia są do siebie tak bardzo podobne i jednocześnie zgoła różne, że trudno jest jednoznacznie wyłonić spośród nich zwycięzcę.

Mają one różne krajobrazy od morza po góry, od jaskiń po wiejskie ścieżki, od sycylijskich gajów cytrusowych po sardyńskie winnice. Podsumowując, naprawdę ciężko jest wybrać, która z włoskich wysp jest najpiękniejszą, czy też najciekawszą. Obie warto odwiedzić, co możliwe jest nawet podczas jednych wakacji za sprawą bogatej oferty łączących je promów. 

Tekst – portal www.travelitalia.pl

2Komentarze

 1. lena
  14 czerwca 2021 at 11:16 pm
  Odpowiedz

  Nie powiem, strasznie podeszło mi jedzenie na sycylii. Ale chyba najbardziej posiłki mi smakowały w Katanii. Smaczne i lekkie. Dodatkowo ja uwielbiam pomarańcze, a tam jest ich pod dostatkiem. Na sycylii cytrusy smakują inaczej 🙂

  • Kamila
   18 czerwca 2021 at 11:07 am

   Jedzenie na Sycylii to prawdziwa uczta dla zmysłów. Uwielbiam! I uwielbiam też Katanię. Tobie też się spodobała? Pozdrawiam serdecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *