Blog posts

Zapisz się na newsletter i pobierz fragment przewodnika po Apulii

Zapisz się na newsletter i pobierz fragment przewodnika po Apulii

Włochy, włoskość, podróże

Wybierz się ze mną w powolną podróż po Apulii. Zapisz się na newsletter „Listy z drogi” i ściągnij bezpłatny fragment mojego nowego przewodnika po tym południowym regionie.

O czym piszę w przewodniku?

Lu sule, lu mare, lu ientu, tak nazywają się w apulijskim dialekcie słońce, morze i wiatr. I tak też można opisać w trzech słowach ten wciśnięty w wąziutki obcas włoskiego buta południowy region kraju.

Apulia jest dla mnie ziemią obiecaną powolnego podróżowania. Szczególnie poza sezonem, gdy region przenosi szukającego tam wtedy odpoczynku podróżnego wstecz o jakieś pół wieku. Słońce w południowych godzinach jest nadal ciepłe i rozgrzewa przyjemnie, gdy popija się kawę w barowym ogródku przy głównym placu jakiejkolwiek miejscowości. Zupełnie bez znaczenia, gdzie się akurat znalazło…

Masz ochotę poznać ten wyjątkowy region Włoch? Zapraszam Cię w podróż po Apulii z moim nowym przewodnikiem. Pokażę Ci miejsca, które są mi szczególnie drogie. Opowiem też o ich historii, tradycjach, kulturze, kulinariach oraz o wielu ciekawostkach regionu. 

Zapisz się na newsletter i ściągnij fragment przewodnika

Chcesz wiedzieć o nowych wpisach, projektach oraz ofertach jakie pojawiają się na blogu „Autostrada del Sole”? Zapisz się na newsletter. W prezencie otrzymasz fragment nowego przewodnika – „Slow travel po Apulii”. Zapisu dokonasz tutaj.

Dlaczego „Slow travel po Apulii”?

W podróżowaniu stawiam na minimalizm i autentyczność, dlatego Apulia jest jednym z najbliższych mi włoskich regionów. Zapytana o to, co warto tam zwiedzić, nie podam jednak gotowej listy miejscowości, które koniecznie „trzeba zobaczyć”. Wszak podróżowanie jest zawsze subiektywne.  

Dla zachęty opowiem Ci jednak o odkrytych całkiem przypadkiem miejscach jak fantastyczna plaża Torre Sant’Andrea w miejscowości Melendugno, gdzie skierował mnie lata temu zaczepiony przechodzień, gdy zapytałam, gdzie najbliżej się wykąpać. Z morza wypiętrzają się tam wysokie ostre formacje skalne, którym dzisiejszą sylwetkę nadały erozja wody i wiatru. Albo wspomnę o ciekawych tradycjach – np. o obrzędach Triduum Paschalnego w Francavilla Fontana, podczas których ulice wypełniają się bosymi, zakapturzonymi pątnikami, odbywającymi pielgrzymki po siedmiu kościołach miejscowości. Bo według mnie w podróżowaniu nie chodzi o wciśnięcie kolejnej pinezki na tablicy z mapą już „zaliczonych” podróży, ale o to by poczuć i zrozumieć odwiedzane miejsca. I by poznać miejscowych ludzi i i panujące wśród nich zwyczaje.

6Komentarzy

 1. Violetta Jekielek
  17 kwietnia 2021 at 8:33 pm
  Odpowiedz

  Dziękuję za super opowieść ?

  • Kamila
   17 kwietnia 2021 at 10:44 pm

   A ja bardzo serdecznie dziękuję za obecność i dobrą energię 🙂

 2. Ania
  17 kwietnia 2021 at 8:35 pm
  Odpowiedz

  Świetna pozycja!

  • Kamila
   17 kwietnia 2021 at 10:44 pm

   Dziękuję bardzo!!! 🙂

 3. Edyta
  11 sierpnia 2022 at 12:02 am
  Odpowiedz

  Cudenko! Bede wchlaniac i…. musze jechac do Wloch, aby to przezyc.

  • Kamila
   20 sierpnia 2022 at 11:44 am

   Cieszę się ogromnie 🙂 I czekam na informacje już po powrocie 🙂
   Wszytkiego dobrego. Kamila

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *