Blog posts

Wenecka dzielnica św. Marka nieco inaczej

Wenecka dzielnica św. Marka nieco inaczej

Włochy, włoskość, podróże

W weneckiej dzielnicy św. Marka (sestiere San Marco) zobaczyć można najsłynniejsze zabytki tego miasta. Te, o których istnieniu słyszeli chyba wszyscy, nawet jeśli Wenecji jeszcze nie odwiedzili. Główna atrakcja to rozsławiony na całym świecie przez filmy i literaturę Plac św. Marka (Piazza San Marco) oraz mieszcząca się tam – i mająca tego samego patrona – zjawiskowa Basilica di San Marco. Jest tam też oblegany przez turystów Most Westchnień (Ponte dei Sospiri), po którym prowadzono do lochów więźniów wzdychających nad swym ciężkim losem (stąd nazwa mostu), a także achitektoniczne cudo łączące oba brzegi Canal Grande – most Rialto (Ponte di Rialto). Ale o tym piszą wszystkie przewodniki. Ja natomiast staram się wyszukiwać w takich miejscach swoje własne perełki, o których jeszcze nie wszystkim wiadomo.

I tak, w całkiem bliskim sąsiedztwie Placu św. Marka, warto zobaczyć prowadzące do pomieszczeń w Palazzo Contarini, zewnętrzne schody o kształcie ślimaczej muszli – tzw. Scala del Bovolo. Ten niewiarygodnie piękny przykład architektury gotyku z przełomu XIV i XV w. znajduje się przy placu – Campo Magnin
 
Scala del Bovolo przy Palazzo Contarini
Interesująca jest też krzywa kampanila św. Stefana (Campanile di Santo Stefano), która wznosi się przy kościele św. Maurycego (Chiesa di San Maurizio). Stopień odchylenia wieży dzwonniczej najlepiej jest obserwować z placu Campo Sant’Angelo.
Krzywa kampanila św. Stefana widziana z placu – Campo Sant’Angelo 
Udając się natomiast z Piazza San Marco w kierunku słynnego Teatru Fenice, polecam odszukanie uliczki o nazwie Calle dello Spezier (znajduje się w okolicach placu – Campo Santo Stefano). Jest tam Galeria Sztuki Contini (Galleria d’Arte Contini): na jej dziedzińcu można przyjrzeć się z bliska dziełu polskiego rzeźbiarza Igora Mitoraja.
Rzeźba Igora Mitoraja na dziedzińcu weneckiej galerii sztuki
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *