Blog posts

Masserie w Apulii – dawne folwarki, dziś atrakcja regionu

Masserie w Apulii – dawne folwarki, dziś atrakcja regionu

Lifestyle, Slow & Eko, Włochy, włoskość, podróże

Masserie w Apulii to bardzo powszechne w tym regionie, pamiętające odległe czasy, zabudowania gospodarczo-mieszkalne. Dzisiaj spełniają najróżniejsze role, w zależności od poniesionych inwestycji i historii zamieszkujących je rodzin.

Wizyta w apulijskich „masseriach” przypadnie do gustu zarówno pasjonatom lokalnych specjałów kulinarnych (można się tam zaopatrzyć w pieczywo, makarony, sery, oliwę, wino), jak i miłośnikom nietuzinkowej turystyki. W niektórych strukturach zwiedza się zaimprowizowane muzea z dawnymi narzędziami do tłoczenia oliwy. Albo służące mieszkańcom niewielkie kościoły i kapliczki z XVI–XVIII w. Większe masserie w Apulii prezentują też zwiedzającym eleganckie komnaty, w których zamieszkiwali właściciele folwarków. Prowadzą do nich zazwyczaj zdobne w studnie pięknie utrzymane dziedzińce.  Zakupów produktów spożywczych można dokonać z reguły w godzinach przedpołudniowych, później jest długa sjesta, a popołudniu punkty sprzedaży są w większości zamknięte.

Masserie w Apulii na eleganckie wesela i jako baza noclegowa

Ten stały komponent zarówno dawnego jak i dzisiejszego krajobrazu regionu sprawdza się też wyśmienicie jako wyrafinowane lokalizacje dla przyjęć weselnych. Latem odbywają się one wieczorami, przy oświetlonych płomieniami świec basenach, a jesienią i zimą w przytulnych wnętrzach sal kominkowych.

Niektóre masserie w Apulii starannie odrestaurowano i stanowią dzisiaj ekskluzywną bazę noclegową regionu. Znajdując się nieco na uboczu, są zazwyczaj otoczone gajami oliwnymi lub bujną południową roślinnością (agawami, kaktusami, granatowcami).

Np. kilka minut drogi od miejscowości Grottaglie mieści się XVIII–wieczna Masseria Angiulli Piccolo, przykład wyjątkowej architektury wnętrz, łączącej kamienną przestrzeń z detalami pochodzącymi od lokalnych wytwórców. Dobrą stroną internetową, na której można wyszukać tego rodzaju noclegów jest: www.masseriesalento.it .

Masserie w Apulii
Wnętrze masserii Angiulli Piccolo

Miejsca, które opowiadają historie

Przy mniej uczęszczanych drogach, zagłębiając się w prowincję, łatwo natomiast natknąć się na opuszczone masserie. Opowiadają one losy migracji ich mieszkańców do miasteczek i większych miast. Na wciąż dostojną sylwetkę porzuconego folwarku trafia się np. w osadzie Cristo delle Zolle, w gminie Monopoli. Tabliczka informuje, że zabudowania pochodzą z poł. XVII w. Rozmach architektury tutejszego kościoła oraz doskonale zachowane fragmenty eleganckiej studni pięknie kontrastują z surowym pejzażem okolicy.

Masserie w Apulii
Masseria w osadzie Cristo delle Zolle

(Treść pochodzi z przewodnika mojego autorstwa pt. „Bari, Apulia i Półwysep Gargano”, wydawnictwa Pascal. Ściągnij fragment przewodnika – informacje tutaj)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *