Blog posts

Miasta widma w Lacjum – Celleno Borgo Fantasma

Miasta widma w Lacjum – Celleno Borgo Fantasma

Slow & Eko, Włochy, włoskość, podróże

Miasta widma fascynują siłą woli przetrwania, nawet bez rozkrzyczanych mieszkańców. A może właśnie przede wszystkim bez nich. Wyludnianie mające miejsce na skutek przyczyn naturalnych raz jest gwałtowne, a innym razem rozciąga się dłużej w czasie. W Celleno w regionie Lacjum toczyło się na przestrzeni wielu lat. Dzisiaj świadectwem dawnego życia w tym grodzie pozostają masywne mury twierdzy, smukła wieża zegarowa, kościół i kilka innych okolicznych zabudowań.

Celleno Borgo Fantasma

Celleno Borgo Fantasma to jeden z wielu przykładów opuszczonych miast w regionie Lacjum. Podobnie jak w przypadku znacznie słynniejszego Bagnoregio prowadzi doń długi podjazd, chociaż nie tak spektakularny jak u bardziej znanego sąsiada. Minąwszy bramę wjazdową, wchodzi się na rozległy plac, kiedyś główny teatr wydarzeń społecznych i politycznych w miejscowości, a dziś arenę wystaw i wydarzeń kulturalnych

Główny plac w Celleno Bogo Fantasma

Miasta widma z historią

Historia Celleno ma korzenie etruskie, chociaż dominująca nad grodem fortyfikacja pochodzi z X/XI stulecia. W kolejnych wiekach toczyły się tutaj typowe rozgrywki pomiędzy włoskimi rodami. Bardziej niszczące od oręża okazały się jednak w tych okolicach siły natury. Gród i mieszczące się w nim domostwa ucierpiały wielokrotnie podczas trzęsień ziemi i obsunięcia gruntu. Tego rodzaju katastrofom sprzyjało podłoże z tufu, na którym wzniesiono Celleno. Po drugiej stronie głównego placu miejscowości, widać wyraźnie jak trudno było wygrać z otaczającą wzgórze przyrodą.

Widok na zniszczoną część Celleno Borgo Fantasma

Osobiście uwielbiam chodzić po tego rodzaju miejscach, w których masywne mury domostw i kościołów opowiadają szeptem różne ciekawostki o dawnych mieszkańcach. W Celleno zachowało się też wiele pamiątek po tutejszym życiu sprzed wieków. W niewielkich grotach zgromadzono narzędzia lokalnych rzemieślników, jest też piekarnia z pełnym wyposażeniem i typowa izba, w której ma się wrażenie jeszcze do wczoraj przysiadano, by prowadzić dysputy o życiu podczas wykonywania codziennych czynności.

Piekarnia w Celleno tak jak wyglądała i jak można oglądać ją dzisiaj

Począwszy od lat 30. tych XX stulecia gród zaczął się wyludniać. Kolejne trzęsienia ziemi na tyle poważnie zgroziły mieszkańcom, że zadecydowano o ewakuacji ludności. Nową część Celleno wzniesiono nieopodal starej, ale to antyczna sylwetka miejscowości zachwyca do dziś zabłąkanych tu turystów. Więcej o tym wyludnionym miasteczku można przeczytać tutaj.

2Komentarze

 1. Mariusz
  16 czerwca 2020 at 11:12 am
  Odpowiedz

  Dziękuję bardzo Kamilę za świetną ideę na wakacje. Ja tak samo uwielbiam podobne miejsca. Mają taki miejscowość w sobie jakąś ciepłą i ciekawą aurę historii. Zwiedziłem bardzo dużo podobnych miejsc i na sto procent wyjadę na wakacje do Celleno Borgo Fantasma.

  • Kamila
   20 czerwca 2020 at 7:24 pm

   Bardzo się cieszę! Pieknego zwiedzania. W Lazium jest więcej takich miejsc. Jeszcze będę o nich pisać. Serdeczności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *