Blog posts

Oria – powolna podróż po Apulii

Oria – powolna podróż po Apulii

Slow & Eko, Włochy, włoskość, podróże

Sugestywna Oria skradła już wiele serc, również dlatego, że jest mniej turystyczna. Położona w centralnej części Apulii, na wzgórzu, zachęca do wizyty prezentując, szczególnie latem, ciekawą ofertę kulturalną. Koncerty, przedstawienia teatralne, happeningi i turnieje historyczne czy też zwiedzanie dawnej dzielnicy żydowskiej, to tylko niektóre z propozycji. Nie potrzeba jednak niczego wielkiego, by i tak zauroczyć się tą miejscowością. Już wejście do ścisłego centrum przez jedną z miejskich bram zapowiada powolną podróż do przeszłości.

Jedna z bram prowadząca do Orii

Apulia jest dla mnie ziemią obiecaną powolnego podróżowania. Szczególnie poza sezonem, gdy region przenosi szukającego tam wtedy odpoczynku podróżnego wstecz o jakieś pół wieku. Słońce w południowych godzinach potrafi być ciepłe o każdej porze roku, rozgrzewając przyjemnie, gdy spaceruje się po wąskich uliczkach wielu mniejszych miejscowości, nie tylko Orii.

Powolna Oria

Biała jak wiele innych, Oria zachowała w sobie jednak szczególną powolność autentycznej Apulii. Z placu przed katedrą – Cattedrale di Maria Santissima Assunta in Cielo, którą miejscowi nazywają małą Bazyliką św. Piotra, widać pięknie aż po horyzont okoliczny krajobraz. Świątynia została odbudowana w miejscu wcześniejszej średniowiecznej, zniszczonej w wyniku trzęsienia ziemi w 1743 r.

Piazza Manfredi

Piazza Manfredi zachęca do zatrzymania się na chwilę, kusząc wystawionymi stolikami okolicznych barów. Wieczorem robi się tu szczególnie nastrojowo, gdy na zewnątrz któregoś z lokali odbywa się kameralny koncert muzyki na żywo.

Oria to kolejna miejscowość Apulii, w której Fryderyk II pozostawił swoje ślady. W zbudowanym na jego polecenie Castello Svevo można dziś zobaczyć zbiory archeologiczne i zwiedzić miejscową pinakotekę. Obok znajduje się Parco Montalbano, idealny na powolny spacer.

W podróżowaniu stawiam na minimalizm i autentyczność, dlatego Apulia jest jednym z najbliższych mi włoskich regionów. Zapytana o to, co warto tam zwiedzić, nie podam jednak gotowej listy miejscowości, które koniecznie „trzeba zobaczyć”. Wszak podróżowanie jest zawsze subiektywne. Tym niemniej Oria to jedna z tych miejscówek, która nie zawiedzie.

Lubisz podróże w rytmie slow? O innych powolnych miejscowościach w Apulii przeczytasz np. tutaj lub tutaj.

* Fragmenty tego tekstu pochodzą z mojego przewodnika po Apulii, przygotowanego dla Wydawnictwa Pascal. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *