Blog posts

Civita di Bagnoregio – umierające miasto

Civita di Bagnoregio – umierające miasto

Włochy, włoskość, podróże
Civita di Bagnoregio – to miasto wizytówka mniej znanego Lacjum, regionu turystycznie zdominowanego przez odwieczną famę Rzymu. Ta miejscowość o ponad 2,5 tys. lat historii, wzniesiona na szczycie wzgórza przez Etrusków, posida czar, któremu doprawdy trudno się oprzeć. Zawieszona na czubku skały, łączy się ze współczesną częścią miasteczka za pomocą długiego wąskiego mostu, na którym obowiązuje niemal wyłącznie ruch pieszy.

Główny plac w starej części miejscowości
Wyjątkowość tutejszej scenerii wykorzystywano wielokrotnie w reklamach i w filmach. I nie ma się czemu dziwić, trudno o bardziej sugestywny zakątek, który niczym za wypowiedzeniem zaklęcia przenosi przyjezdnego w odległe czasy średniowiecza.
k
Civita di Bagnoregio część domostw wydrążona jest bezpośrednio na skałach
Taka jest bowiem pozostała do dzisiaj zabudowa Civita di Bagnoregio – grube mury z solidnego kamienia stanowią tu raz swoistą ochronę miejscowości, innym razem chowają w swoich wnętrzach pomieszczenia mieszkalne.
k
Niektóre z domów w miejscowości już dawno temu poddały się siłom natury
Civita di Bagnoregio znane jest we Włoszech jako „umierające miasto”. Jedną z przyczyn jego zagłady jest erozja skał, na których się wznosi. Wypłukiwanie kamienia zagraża fundamentom tutejszych domów, co od lat prowadzi do wyludniania się miejscowości.

2Komentarze

 1. irena
  18 czerwca 2017 at 8:09 pm
  Odpowiedz

  Byłam, podziwiałam i nadal jestem pod wrażeniem …l

  • Kamila
   19 czerwca 2017 at 6:40 am

   Ja też! To zdecydowanie miejsce, do którego chce się wracać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *