Blog posts

Nad Jeziorem Como, szukając George’a Clooneya

Nad Jeziorem Como, szukając George’a Clooneya

Włochy, włoskość, podróże

Zabrzmi to pewnie nieco obrazoburczo, ale w sumie jakieś ziarenko prawdy się w tym znajdzie. Odkąd George Clooney wybrał na swoją włoską rezydencję Jezioro Como (Lago di Como), akcje tych okolic wyraźnie wzrosły. Oczywiście, to nie tak, że wcześniej nie było tu czego szukać. W końcu taki facet jak George nie zamieszkałby w mało atrakcyjnym miejscu. Niemniej jednak teraz, objeżdżając powoli brzeg jeziora w poszukiwaniu szczególnie urokliwych miejscowości albo też jakiejś bardziej przytulnej plaży, może się zdarzyć że miniemy po drodze nikogo innego jak właśnie George’a. Albo też jednego z jego równie znanych holywoodzkich kolegów, który akurat wyjdzie do kiosku po gazetę. A to już spora pokusa…

Otoczone górami Jezioro Como stanowi bardzo sugestywną scenerię

Oczywiście nie samym Georgem żyje świat, więc gdyby się okazało, że jakimś cudem Clooney jest nam zupełnie obojętny, to i tak absolutnie warto przyjechać nad Jezioro Como. To eleganckie, otoczone górami, trzecie pod względem powierzchni jezioro we Włoszech, inspirowało od wieków największych artystów. Wypoczywali tu i tworzyli m.in.: francuski pisarz romantyk – Stendhal, angielski poeta i dramaturg – Lord Byron, a także węgierski kompozytor i pianista – Ferenc Liszt.

Objeżdżając wokół Jezioro Como można trafić np. na tak zjawiskowe budowle
W tej scenerii nakręcono też przygody James’a Bonda w Casino Royale oraz drugi epizod Gwiezdnych Wojen – Atak Klonów. Nic w tym dziwnego, gdyż Lago di Como, obok pięknych plaż, pełne jest sugestywnych zakątków, willi i posiadłości. Prawdą jest, że właśnie nad Jeziorem Como – z racji jego romantyczności – Agent Jej Królewskiej Mości wyznał miłość – co nie zdarzało się często – granej przez Evę Green, Vesper Lynd. Tu też miała miejsce vendetta 007 po śmierci ukochanej.
k
Villa Carlotta w gminie Tremezzo
Jedną z bardziej znanych i ekskluzywnych willi nad Jeziorem Como jest XVII – wieczna Villa Carlotta w gminie Tremezzo. W jej wnętrzu zobaczyć można liczne dzieła sztuki, w tym twórczość włoskiego rzeźbiarza z przełomu XVIII i XIX w. – Antonia Canovy. Warto tu wstąpić chociażby dla spojrzenia na przepięknych Kupidyna i Psyche. Interesujący jest też miejscowy ogród botaniczny, w którym zgromadzono ponad 500 gatunków roślin. Ogółem można zwiedzić dwa z trzech pięter willi: roztacza się stąd również piękny widok na jezioro.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *