Blog posts

Isola Bella, czyli Piękna Wyspa

Isola Bella, czyli Piękna Wyspa

Slow & Eko, Włochy, włoskość, podróże

Widok jaki wyłania się na Isola Bella podczas jazdy drogą wzdłuż wybrzeża w kierunku centrum Taorminy jest dokładnie taki, albo może nawet jeszcze ładniejszy, niż wskazywałaby na to nazwa wyspy. Piękna Wyspa jest co najmniej piękna. Dla mnie zachwycająca. Jak i jej historia.

Isola Bella pozostawała w prywatnych rękach aż do 1990 r., kiedy to jej ostatni właściciel ogłosił bankructwo i został zmuszony do sprzedania tego niezwykłego skrawka lądu na aukcji. Nie dotarłam do informacji, jaka była cena wywoławcza. Jakakolwiek zresztą by nie była tak początkowa, i w końcu również ta ostateczna, wysupłał ją z sakwy Region Sycylii, przejmując w posiadanie Piękną Wyspę.

Ale zanim wyspa przeszła w ręce regionu, przez lata należała do Lady Florence Trevelyan, kuzynki królowej Wiktorii, która w 1884 r. jako trzydziestodwuletnia kobieta, przyjechała do sycylijskiej Taorminy. W sześć lat później Isola Bella stała się jej własnością: na skałach nakazała zbudować dom, który otoczyła pięknym ogrodem. Oprócz roślin typowych dla śródziemnomorskiej flory, zagościły w nim również rzadkie okazy. Z czasem znalazło tu też schronienie ptactwo wodne i liczne jaszczurki.

Dzisiaj Isola Bella jest rezerwatem przyrody, z którego bogactw krajobrazowych korzystają chętnie miejscowi i turyści.

Wąski pas ziemi łączy Piękną Wyspę z rozpościerającymi się wzdłuż wybrzeża plażami. Również na samej wyspie można zażywać kąpieli, ale plaża jest tu skalista. Brak wygód nie odstrasza jednak chętnych i w sezonie nie jest tu raczej pusto. Za to poza sezonem, a szczególnie w zimowej aurze, to już zupełnie inna historia. Jak i cała Sycylia, również Isola Bella staje się wówczas miejscem ekskluzywnym, które można mieć niemalże na wyłączność.

Wyspę można odwiedzać przez cały rok (zimą w zależności od pogody). Mieszczący się tu rezerwat przyrody jest otwarty dla ruchu turystycznego codziennie oprócz poniedziałków, w godzinach od 9.00 rano do zachodu słońca. Wejście obowiązuje w grupach max. 15 osobowych. Bilet wstępu kosztuje 4 Euro (ulgowy 2 Euro). Zakwaterowanie z widokiem na Isola Bella gwarantują np. apartamenty Mon Repos Avenir.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *