Blog posts

Pantelleria – pożegnanie lata

Pantelleria – pożegnanie lata

Włochy, włoskość, podróże

Pożegnam tegoroczne lato postem o Sycylii, a dokładnie o Pantellerii. Pożegnanie lata z datą 31 października może brzmieć wprawdzie nieco pretensjonalnie, ale tego roku było ono we Włoszech szczególnie długie. Kończący się dziś miesiąc był jeszcze absolutnie plażowy na Sycylii, co też warto wziąć pod uwagę planując kolejny urlop. Pantelleria też, jak najbardziej, godna jest wakacyjnej konsyderacji. Wyspa jest właściwie bardziej afrykańska niż włoska, dzieli ją 70 km. od wybrzeża Afryki i 110 km. od linii brzegowej Sycylii. Jej historia oraz związane z nią pozostałe tu zabytki są szczególnie bogate. Trudno się temu dziwić, bowiem Pantellerię zamieszkiwali już Fenicjanie.

Na skutek pochodzenia wulkanicznego, wyspa ma specyficzną czarną barwę, a jej wysokość osiąga 836 m. n.p.m. Ostatni raz aktywność wulkanu odnotowana została tu w 1891 r.
Tutejsza plaża to oczywiście skałki ale otaczający widok
rekompensuje wszelkie niedogodności związane z brakiem piasku
Fot. Francesco Alesi

Nie muszę zachwalać morskich walorów miejscowego wybrzeża – z całą pewnością wystarczą same zdjęcia. Kto nurkuje, znajdzie tutaj swoje miejsce na ziemi.

Pantelleria – raj dla nurkujących
Fot. Francesco Alesi
Magia Pantellerii polega jednak również na tym, że przyroda jest tu dosłownie wszechobecna: nie trzeba specjalnie zagłębiać się w najdalsze zakamarki wyspy, by zjawiskowe flora i fauna pokazały się przybyszowi w całej swojej krasie.
I nawet ten kto nie nurkuje, może liczyć na specjalne wodne wrażenia
Fot. Francesco Alesi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *