Blog posts

Stresa nad Jeziorem Maggiore, o której pisał Hemingway

Stresa nad Jeziorem Maggiore, o której pisał Hemingway

Włochy, włoskość, podróże
Stresa wita przyjezdnych atmosferą sprzed lat. Widząc to miejsce po raz pierwszy, ma się wrażenie, że czas płynie tu wolniej. Położona nad brzegiem Jeziora Maggiore (Lago Maggiore) miejscowość, ma przed sobą malownicze Wyspy Boromejskie (Isole Borromee) oraz dumne, wysokie szczyty Alp Lombardzkich. Co ciekawe, w swoim sercu skrywa też bardzo interesujące historie: zatrzymywał się tu słynny Orient-Express i pomieszkiwał Hemingway.

Widok na fasadę ponad 150 – letniego Grand Hotel Des Iles Borromees
Eleganckie wille położone wzdłuż nadjeziornego deptaka są dowodem bardziej i mniej odległej świetności Stresy. Szczególnie wyjątkowy jest imponujących rozmiarów secesyjny Grand Hotel, z kryjącym się za nim iście baśniowym ogrodem: oprócz artystycznie przyciętych żywopłotów można tam też podziwiać ogród japoński oraz rzeźby – personifikacje kontynentów.
Rzeźby – personifikacje kontynentów w hotelowym ogrodzie
Z hotelem i z samą Stresą związany jest życiorys Ernesta Hemingwaya, który właśnie tutaj tworzył i umiejscowił swoją powieść „Pożegnanie z bronią”. Książka – w części autobiograficzna – opowiada historię amerykańskiego żołnieża, który zakochuje się w pielęgniarce. Apartament, w którym pisarz oddawał się pracy twórczej pozostaje do wynajęcia również dzisiaj.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *