Blog posts

Wykopaliska w Ostia Antica – w moich oczach

Wykopaliska w Ostia Antica – w moich oczach

Włochy, włoskość, podróże

Za każdym razem gdy zwiedzam wykopaliska w Ostii Antycznej (Ostia Antica), nie mogę oprzeć się pokusie i staram się wyobrazić sobie to miejsce, jak mogło wyglądać w okresie jego największej świetności. Już od samego wejścia przymrużam lekko oczy, bo mocne promienie słońca odbijają się w wyimaginowanych złoceniach i mozaikach na fasadach budowli przy głównej ulicy – Decumanus Maximus.

Chodzę po terenie parku archeologicznego i oczami wyobraźni „odrestaurowuję”, stojące do dzisiaj, pomimo tysiąca lat zapomnienia, gorzej lub lepiej zachowane budowle. Olbrzymie wrażenie robi tutejszy Kapitol, pyszniący się, obowiązkowo, na wzniesieniu, a także genialnie wyglądający teatr, zbudowany w 180 r. na życzenie cesarza Kommodusa, w którym nadal, w sezonie letnim, odbywają się spektakle, koncerty i projekcje filmów. Zaglądam też, tam gdzie to możliwe, do świetnie zachowanych term, świątyń i kilkupiętrowych budynków mieszkalnych.

Życie w dawnej Ostii Antycznej musiało być bardzo ciekawe. Jeszcze teraz, przechadzając się po miasteczku, niemalże słyszę przekrzykujące się głosy mieszkańców zamawiających wino w tawernach. A zaraz potem zachwalających towar kupców i handlarzy, którzy wychylają głowy ze swoich magazynów, warsztatów i sklepów. W niektórych miejscach antyczne budowle Ostii wyglądają tak, jakby je opuszczono sto lat temu, a nie ponad tysiąc. Spoglądam pod stopy i mój wzrok pada na niezwykłą kolorową posadzkę. Ach, jak tu musiało być kiedyś pięknie!

Jeśli tylko będziecie mieć ku temu okazję, koniecznie odwiedźcie wykopaliska w Ostii Antycznej. To będzie niezapomniana podróż w przeszłość.

Dojazd: kolejka naziemna w kierunku Ostia Lido ze stacji metra Piramide, przystanek: Ostia Antica; Informacje: http://www.ostiaantica.beniculturali.it

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *