Blog posts

Dolce far niente w Castelli Romani

Dolce far niente w Castelli Romani

Slow & Eko, Włochy, włoskość, podróże
Castelli Romani, położony niezwykle malowniczo na podrzymskich Wzgórzach Albańskich (Colli Albani) szereg małych miejscowości, stanowi od czasów antycznych ulubiony obszar turystyczno – rekreacyjny mieszkańców Wiecznego Miasta. W I stuleciu mieściła się w tych okolicach rezydencja rzymskiego imperatora Domicjana. Dzisiaj ma tu swoje domy letniskowe wielu rzymian. A ci, którzy ich tu nie posiadają, i tak chętnie odwiedzają Castelli Romani – przede wszystkim dla dobrego jedzenia, wina i pięknych widoków.

Powszechnie znaną (również wśród turystów) jest tutejsza miejscowość Castel Gandolfo, będąca letnią rezydencją papieży. Pałac papieski wzniósł tu w XVII w. dla Urbana VIII sam Carlo Maderno. Co ciekawe, w obrębie pałacu mieści się też od 1935 r. obserwatorium astronomiczne. Po drugiej stronie placu wznosi się za to kościół San Tommaso da Villanova, dzieło Berniniego z 1661 r.
 
Widok na kościół San Tommaso da Villanova z jednej z uliczek Castel Gandolfo
 
Miejscowość nie należy do dużych i wycieczka tutaj to dobry pomysł na spędzenie kilku godzin poza miastem, również przy okazji zwiedzania Rzymu. Zdecydowanie warto przespacerować się powoli wśród malowniczych uliczek najstarszego centrum: otwierające się gdzieniegdzie z ciasnych zaułków widoki na położone w dole jezioro należą do wyjątkowo sugestywnych.
 
Panorama Jeziora Albano (Lago Albano) z Castel Gandolfo
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *