Blog posts

Mediolańskie święto Patrona miasta – dzień św. Ambrożego

Mediolańskie święto Patrona miasta – dzień św. Ambrożego

Włochy, włoskość, podróże
Św. Ambroży (Sant’Ambrogio) to jeden z patronów Mediolanu, obchodzący swoje święto 7 grudnia. W tym roku był on szczególnie łaskawy dla mediolańczyków, gdyż zadedykowany mu dzień wypadł w poniedziałek, na dodatek w przeddzień kolejnego święta – we wtorek 8 grudnia – co zaowocowało bardzo długim weekendem w stolicy Lombardii.
Zresztą św. Ambroży – notabene najsłynniejszy biskup miasta, żyjący w IV w.n.e. – był zawsze szczodry dla ludu. Jak podają źródła historyczne, któregoś roku opóźniał znacznie swój powrót z pielgrzymki, jednak kochający go lud czekał na jego przyjazd z Popielcem, przedłużając tym samym karnawał (tzw. carnevale ambrosiano). I tak już zostało. Do dziś – zgodnie z rytem ambrozjańskim, który praktykowany jest właściwie wyłącznie w Lombardii – rok liturgiczny ma nieco inny przebieg. Powoduje to, że mediolańczycy obchodzą niektóre święta religijne w innym czasie, np. Popielec w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu. Ze św. Ambrożym związanych jest też wiele interesujących legend, m.in. ta, która opowiada historię jego walki z diabłem. Szatan próbował przebić świętego rogami, jednak moc biskupa była tak silna, że nie podołał zadaniu. Zamiast tego, tak się zakręcił, że jego rogi wbiły się w stojącą obok kolumnę i na długo pozostał unieruchomiony. Ślady po tym zdarzeniu – dwie dziury na wylot – można zobaczyć dzisiaj w kolumnie stojącej przed mediolańską Bazyliką św. Ambrożego (Basilica di Sant’Ambrogio). W tej samej świątyni spoczywa również ciało patrona Mediolanu.

2Komentarze

 1. Misia Madziulenqa
  23 lutego 2016 at 6:05 pm
  Odpowiedz

  gdyby u Nas w Polsce były takie fajne święta które przedłużają weekend 🙂 bardzo fajny post i widać ogromną wiedzę co budzi we mnie podziw 🙂 w wolnej chwili zapraszam do mnie http://modnemadam.blogspot.com/

 2. Blanka
  7 marca 2016 at 12:00 am
  Odpowiedz

  Wielkie dzięki za dobre słowo! Z pozdrowieniami 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *