Blog posts

Rzymskie cuda: kawiarnia w atelier Canovy

Rzymskie cuda: kawiarnia w atelier Canovy

Kulinaria, Włochy, włoskość, podróże

W Rzymie jest wiele miejsc, które są po prostu unikatowe. Kawiarnia w Muzeum Atelier Canovy, przy Via del Babuino 150, z całą pewnością do nich należy. No bo jak odmówić wyjątkowości miejscu, w którym tworzył jeden z największych neoklasycystycznych rzeźbiarzy – Antonio Canova? Aromat zamawianej tutaj kawy miesza się z historią rzeźby najwyższej światowej klasy. A delikatne skrzypienie schodów, po których wspinał się przez lata Canova, przenosi nas do czasów, które już bezpowrotnie minęły.

W styczniu 1818 r. Antonio Canova wynajął atelier przy Via del Babuino 150 jednemu ze swoich najbardziej obiecujących uczniów – Adamowi Tadoliniemu. Niektóre źródła podają, że wcześniej mieściła się w tym miejscu pracownia samego mistrza, inne mówią o geście przyjaźni wobec zdolnego podopiecznego, któremu będący u szczytu sławy Canova posłużył zwyczajnie za gwaranta najmu.
Budynek Muzeum Atelier Canovy i Tadoliniego –
dziś siedziba kawiarni oraz muzeum ich iminia
Tak czy inaczej, umowę podpisaną oryginalnym autografem rzeźbiarza można oglądać do dzisiaj pośród licznych eksponatów Muzeum Atelier Canovy i Tadoliniego, jak brzmi pełna nazwa tego miejsca (Museo Atelier Canova – Tadolini). Obok tego bezcennego dokumentu, zobaczymy tu także najróżniejsze modele i szkice rzeźb obu artystów oraz gipsowy odlew słynnej „Tancerki” – dłuta Antonia Canovy.
Danzatrice con i cembali
– dłuta Antonia Canovy
Do lokalu można przyjść na aperitif, poranną lub popołudniową kawę, a także na lunch albo na kolację. W niewielkiej sali na parterze, stoliki ustawione są dosłownie wśród monumentalnych rzeźb z początku XIX w. W pomieszczenkiu obok, przestrzeń wypełniają gipsowe odlewy najróżniejszych posągów i płaskorzeźb. Trafimy tu również na właściwy warsztat atrystów, gdzie przechowywane są do dzisiaj ich narzędzia pracy.
Kawa w tej osobliwej artystycznej kawiarni
ma wyjątkowy aromat i smak
Na piętrze mieści się natomiast elegancka restauracja. W jej pierwszej sali, na ścianach, zobaczyć można zgromadzone tam gipsowe elementy do studiowania mięśni i części ciała. W dalszych pomieszczeniach widnieją pamiątki geniuszu Canovy, a także ślady twórczości oraz historii rodziny Tadolinich. Szczególnego charakteru nadaje temu miejscu nietuzinkowy wystrój: skórzane siedziska, kryształowe żyrandole oraz drewniane bele na sufitach stanowią znakomitą oprawę dla dominujących wnętrze lokalu imponujących dzieł sztuki.
Sale restauracyjne na pierwszym piętrze
są niezwykle eleganckie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *