Blog posts

Regionalne smaki: kuchnia Apulii

Regionalne smaki: kuchnia Apulii

Kulinaria, Włochy, włoskość, podróże

Apulia wyraża swoją mocną „osobowość” również poprzez kuchnię. Miejscowe kulinarne specjały mają charakter i fantazję, chociaż bazują się przede wszystkim na prostych składnikach. Bo w apulijskich daniach nie chodzi o przerost formy nad treścią, ale o waloryzowane treści. A ta ostatnia bywa często zaskakująca…

Warzywa, rośliny strączkowe oraz zboża to absolutne asy miejscowej kuchni. Szczególnie popularny w regionie jest bób, z którego robi się jedno z ciekawszych dań – pure, zwane w tutejszych dialektach fae e fogghie lub fai e fogghie (czyli mówiąc po prostu bób i liście). Potrawę można podawać klasycznie – z cykorią (to właśnie owe liście), a także z drobnymi grzankami lub z podsmażonymi małymi zielonymi papryczkami (dla miejscowych są to pipaluri). Jest też letnia wersja tego dania – z winogronami. Polecam ją szczególnie!
k
Pure z bobu w wersji klasycznej – z cykorią
k
Innym flagowym specjałem regionu jest makaron z semoliny (gruboziarnistej mąki otrzymywanej z przenicy twardej), który przypomina kształtem małe uszy. Od tego detalu pochodzi zresztą jego nazwa – orecchiette. W Bari podadzą go nam np. z liśćmi rzepy (orecchiette con cime di rapa), w Brindisi i Lecce z sosem pomidorowym, a w Taranto również z boczniakami (tzw. cardoncelli). Aby w pełni poczuć smak Apulii, daniu powinna towarzyszyć lampka lokalnego wina: najlepiej mocnego, ciemnoczerwonego Primitivo di Manduria.
k
Domowe wyrabianie makaronu orecchiette to zajęcie na wiele godzin

 

3Komentarze

 1. Mażena
  15 grudnia 2013 at 9:15 pm
  Odpowiedz

  Taki makaron i owszem jadłam ale tego pierwszego chyba nie, a wygląda fajnie. lubię bób.

 2. Ola
  16 grudnia 2013 at 1:46 pm
  Odpowiedz

  fajny ten makaron!

 3. Blanka
  17 grudnia 2013 at 6:25 pm
  Odpowiedz

  Polecam gorąco zarówno jedno jak i drugie danie .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *