Blog posts

Moje ulubione Koloseum Kwadratowe

Moje ulubione Koloseum Kwadratowe

Lifestyle, Włochy, włoskość, podróże

Zdziwi się kto uważa, że w Rzymie jest tylko jedno Koloseum. Zapytani o tą budowlę mieszkańcy Wiecznego Miasta, wymienią jednym tchem trzy. Tym drugim, równie słynnym, jest moje ulubione Koloseum Kwadratowe (Colosseo Quadrato).

Na Koloseum Kwadratowe trafimy w położonej w południowej części Rzymu dzielnicy EUR. Szczerze? Mogłabym tam chodzić codziennie i przyglądać się za każdym razem innej stronie budowli. Obserwować jakiś inny jej detal. Ciekawa jest też okoliczna dzielnica, wzniesiona na przełomie lat 30-tych i 40-tych XX w. Projekt urbanistyczny wykonano z niezwykłym rozmachem, łącząc elementy architektury klasycznej z trendami początków stulecia. A wszystko dlatego, że miała się tu odbyć w 1942 r. rzymska Wystawa Światowa.

Widok na rzymską dzielnicę EUR

Dziś Kwadratowe Koloseum gości w swoich wnętrzach siedzibę rzymskiego domu mody Fendi. Stąd można tu zobaczyć wystawy opowiadające historię miasta przez pryzmat zmieniającego się stylu.

Siedziba domu mody Fendi mieści się w Kwadratowym Koloseum

Patrząc na Kwadratowe Koloseum, to co najbardziej uderza od zewnątrz, to dominujący go napis: „Naród poetów, artystów, bohaterów, świętych, myślicieli, uczonych, marynarzy i wędrowców.” Tak widział swoich rodaków – Włochów Benito Mussolini, na polecenie którego motto zostało zapisane. Monumentalna budowla ma sześć pięter, a na każdym z nich po dziewięć arkad. Ilość tych elementów nie jest przypadkowa, gdyż miała przywoływać na myśl imię i nazwisko faszystowskiego przywódcy Włoch.

2Komentarze

 1. Milena Szkyrpan
  16 lipca 2019 at 11:54 pm
  Odpowiedz

  Na mojej liście miejsc do odwiedzenia pojawiła się właśnie nowa pozycja, dziękuję! 🙂

  • Kamila
   17 lipca 2019 at 7:24 pm

   Bardzo się cieszę, że zachęciłam. Mam nadzieję, że to będzie spacer, który zapadnie w pamięć 🙂 Pozdrawiam ciepło.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *