Blog posts

Wenecka dzielnica Dorsoduro i Bazylika Santa Maria della Salute

Wenecka dzielnica Dorsoduro i Bazylika Santa Maria della Salute

Włochy, włoskość, podróże
Bazylika Santa Maria della Salute jest niepodważalnym symbolem weneckiej dzielnicy Dorsoduro. Ciekawostką jest, że budowlę wzniesiono w XVII stuleciu, jako wotum dziękczynne po zakończeniu epidemii dżumy, w której straciła życie prawie jedna trzecia populacji Wenecji. Kościół usytuowany został na samym końcu dawnego przylądka celnego. To dzięki takiemu położeniu, sprzed świątyni rozpościera się imponujący widok na Canal Grande oraz na Plac św. Marka.

Z zewnątrz przykuwa wzrok barokowa architektura bazyliki i otaczające ją sześć kaplic. Wewnątrz natrafimy natomiast na obrazy Tintoretta („Wesele w Kanie Galilejskiej”) oraz Tycjana (na ołtarzu jest „Święty Marek na tronie wraz ze świętymi Kosmą, Damianem, Sebastianem i Rochem”). Co roku, w dniu 21 listopada, kościół jest scenografią dla uroczystej procesji dziękczynnej, która odprawiana jest „za zdrowie miasta”. Rozpoczyna się ona na słynnej Piazza San Marco i prowadzi po specjalnie skonstruowanym pontonowym moście przez Canal Grande, tak by zakończyć się właśnie w Bazylice Santa Maria della Salute.
Fot. Dimitri Capuani

1 Komentarz

  1. Mażena
    22 lutego 2014 at 8:45 pm
    Odpowiedz

    Tak to niesamowite miejsce..Wenecja…mam ulubione zdjęcie z Wenecji w sypialni i jak zapowiada się trudny dzień, patrzę, zerkam, mrużę oczy i od razu lepiej…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *