Blog posts

Daj się zabrać na krótką wycieczkę po regionie Lacjum

Daj się zabrać na krótką wycieczkę po regionie Lacjum

Włochy, włoskość, podróże

Zwiedzanie regionu Lacjum, jako odskocznia od codzienności Rzymu, to mój pomysł na jesienne weekendy. Często wybieram dwie lub trzy miejscowości położone niedaleko siebie i w ten sposób dosyć aktywnie spędzam dzień.

Mam wrażenie, że Lacjum wciąż jeszcze nie jest wystarczająco docenione turystycznie, a tyle w nim pięknych miejscowości i ciekawych zabytków. Wiele z nich pamięta odległą starożytność – w końcu sąsiedztwo z Rzymem zobowiązuje.

Właściwie w którąkolwiek stronę regionu by się nie wybrać, jest co oglądać. Bywa, że krajobraz zmienia się diametralnie na przestrzeni kilku dziesiątek kilometrów. Tak jest np. w prowincji Latiny, do której chcę Cię teraz zabrać.

Na początek Abbazia di Valvisciolo

Opactwo Cystersów – Abbazia di Valvisciolo

Pochodzące z XII w. opactwo Cystersów – Abbazia di Valvisciolo, to oaza spokoju, od której warto rozpocząć jednodniową wycieczkę. W obiekcie oprócz kościoła można też zobaczyć dziedziniec klasztorny i zaopatrzyć się w wytwarzane przez mnichów czekolady, miody, piwa rzemieślnicze i inne produkty. Z tarasu widokowego przed świątynią zwiedzający podziwiają chętnie okoliczny krajobraz. Przy dobrej pogodzie widać stąd linię Morza Tyrreńskiego.

Lacjum średniowieczne – Sermoneta

Stare centrum średniowiecznej Sermonety

Tylko kilka kilometrów dalej od opactwa znajduje się urocza miejscowość Sermoneta. Zawieszona na wzgórzu, doskonale utrzymała średniowieczny koloryt. Dominuje nad nią masywny zamek, którego budowę rozpoczęto najprawdopodobniej w XI w. A zatem w tym samym okresie wyrosły tu w bliskim sąsiedztwie dwa ośrodki władzy: świecki i kościelny. Spacer wśród kamiennych domostw miejscowości jest bardzo przyjemny i dostarcza pięknych widoków. Warto zatrzymać się tutaj na obiad lub przynajmniej na kawę, wybierając wśród licznych jak na tak małą miejscowość lokali.

Park archeologiczny z widokiem – Norma

Wykopaliska antycznej Norby

W przeciwną stronę od opactwa Cystersów, znów w odległości zaledwie kilku kilometrów, chociaż znacznie wyżej, leży Norma. Na terenie miejscowości rozpościerają się starożytne ruiny antycznego miasta Norba. Z racji wyjątkowych widoków często przyjeżdżają tu paralotniarze, których kolorowe paralotnie można obserwować wspinając się malowniczą drogą w kierunku miasteczka. Z parku archeologicznego jest przepiękna i rozległa panorama: na horyzoncie zarysowuje się kształt góry Circeo, spoglądającej z wysokości na taflę morską.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *