Blog posts

Piazza Navona i spektakl świetlny na fontannie Czterech Rzek

Piazza Navona i spektakl świetlny na fontannie Czterech Rzek

Lifestyle, Włochy, włoskość, podróże

Nadszedł grudzień i Rzym przystraja się powoli na nadchodzące święta, nawet jeśli w tym roku to nie będzie wielki bal. Miasto stara się jednak uciec na wszystkie sposoby od listopadowej szarości, chcąc dać mieszkacom nadzieję na lepsze jutro. Oprócz tradycyjnych miejsc, pełnych świateł i ozdób świątecznych, do tegorocznych bożonarodzeniowych atrakcji dołączył też spektakl świetlny na Piazza Navona.

Piazza Navona

Ten plac, będący jednym z głównych zabytków Wiecznego Miasta, od lat kojarzy się również z Bożym Narodzeniem. Każdego roku w okresie świąt animował się jeszcze bardziej niż miało to miejsce zazwyczaj. Do tradycyjnie gromadzących się tutaj artystów–portrecistów, dołączały świąteczne atrakcje jarmarkowe. Atmosfera „festy” przyciągała licznych rzymian i przyjezdnych na poranne, popołudniowe i wieczorne spacery.

W tym roku Piazza Navona jest tylko cieniem dawnej siebie. Majestatyczny plac z prawdopodobnie najpiękniejszą fontanną na świecie – fontanną Czterech Rzek – chyba nigdy nie bywał tak pusty przed świętami. Dzieło Gian Lorenza Berniniego, przedstawiające mistrzowsko wyrzeźbione personifikacje Nilu, Rio de la Plata, Gangesu i Dunaju wydaje się jednak nie przejmować tym, że nikt nań nie patrzy. I gra swoją rolę głównego bohatera mimo wszystko.

Spektakl świetlny na Piazza Navona

Spektakl świetlny

W okresie od 8 grudnia do 6 stycznia gra też tę rolę całkiem dosłownie. W samym sercu placu, na fontannie odtwarzany jest bowiem spektakl światła i dźwięku, nadający mu jeszcze bardziej magicznej atmosfery. Zmieniające się kolory sprawiają wrażenie jakby wyrzeźbione przez Berniniego postacie poruszały się i zmieniały szaty. Ich zaklęty taniec jest piękny, przejmujący, a kolejnym ruchom monumentalnych rzeźb towarzyszą delikatne pląsy tryskającej z fontanny wody. Jej szum przenika dźwięki płynące z postawionego nieopodal nagłośnienia.

Spektakl można oglądać we wspomnianym okresie codziennie, w godzinach od 17.00 do 21.00, co 20 minut. W ciągu tygodnia wokół fontanny nie gromadzi się zbyt wielu przechodniów, w weekendy jest ich nieco więcej. I tak oto również w tym roku Piazza Navona, nawet jeśli nieco inaczej niż zazwyczaj, przypomina Rzymowi o nadchodzących świętach.

Spektakl świetlny na Piazza Navona

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *