Blog posts

Bolsena – miasteczko, gdzie zdarzył się cud

Bolsena – miasteczko, gdzie zdarzył się cud

Slow & Eko, Włochy, włoskość, podróże

Bolsena to jeden z moich kierunków na jednodniową wycieczkę z Rzymu. Albo na krótki postój w drodze ku Toskanii. Miejscowość urzeka spokojną atmosferą i pięknym jeziorem, nad którym jest położona. Warto przespacerować się po jej górnej części zwanej Castello, a także odwiedzić kościół św. Krystyny, opowiadający historię cudu bolseńskiego.

W miasteczku jest sporo lokali gastronomicznych najróżniejszej maści, to dlatego łatwo dać się tu wprawić w typowy wakacyjny nastrój. Można przysiąść dosłownie w każdym zakątku Bolseny: przy głównej ulicy prowadzącej do osławionego cudem kościoła Santa Cristina, w jej wyjątkowej urody górnej części, która zachowała średniowieczny klimat, albo nad samym brzegiem jeziora, patrząc na jego spokojną taflę.

Historyczna Bolsena

Ducha historii czuć w każdym zaułku starego miasta. Przed wiekami przebiegał tędy jeden z najważniejszych szlaków pielgrzymkowych Europy, prowadzący wprost do Rzymu. Do dzisiaj Bolsena to znany punkt na coraz bardziej popularnej wśród turystów Via Francigena.

Fantastycznych wrażeń dostarczy spacer średniowiecznymi uliczkami, które zbiegają się przy dominującej nad miejscowością twierdzy. Z okolic zamku rozpościera się również piękny widok na dolną część miejscowości oraz wypełniające horyzont jezioro bolseńskie.

Obowiązkowym punktem programu jest wizyta w kościele św. Krystyny, który opowiada historię cudu eucharystycznego z połowy XIII w. W kaplicy – Capella Nuova del Miracolo – przechowuje się poplamione krwią kamienie – pamiątki cudu bolseńskiego. Wydarzenie to stało się tematem malarskim dla Rafaela, którego obraz „Msza Bolseńska” można zobaczyć w Muzeach Watykańskich.

Od strony jeziora

Jezioro bolseńskie (Lago di Bolsena) jest ważną atrakcją turystyczną miejscowości, wokół której w sezonie toczy się życie towarzyskie. To dlatego w okolicach nie brak gospodarstw agroturystycznych i campingów z własnymi plażami. Podczas rejsów po jeziorze można z bliska przyjrzeć się dwóm sporym wyspom – Isola Bisentina oraz Isola Martana.

Bolsena to nie jedyna nadjeziorna miejscowość, którą warto odwiedzić będąc w tych okolicach. Położone nieopodal Montefiascone słynie z białego wina Est! Est! Est! Zauroczy również widok, jaki rozpościera się spod tamtejszej katedry. Malownicza jest też położona w południowej części jeziora miejscowość Marta.

2Komentarze

 1. Małgorzata
  23 maja 2023 at 5:48 pm
  Odpowiedz

  byliśmy w bolsenie rok temu na spacerze promenada i pysznych lodach w dzielnicy willowej pięknie było

  • Kamila
   6 sierpnia 2023 at 2:50 pm

   Bolsena jest superi na krótko i na chwilę dłużej. Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *