Blog posts

Po Via dell’Acquedotto w Perugii trzeba się przejść

Po Via dell’Acquedotto w Perugii trzeba się przejść

Włochy, włoskość, podróże

Zachwyt nad jedną ulicą w mieście takim jak Perugia, gdzie co kilka kroków można wykrzykiwać „wow”? Ryzykowne, ale podejmę wyzwanie. Zresztą nie ja jedna mogłabym tak po prostu chodzić tam i z powrotem po Via dell’Acquedotto w Perugii.

Perugia zauroczyła mnie od naszego pierwszego spotkania wiele lat temu. Od razu wydała mi się przyjazna. Po kwadransie miałam wrażenie, że kiedyś musiałam tu chyba mieszkać, bo jakoś dziwnym trafem nie była mi obca. A później, przez czysty przypadek, obrałam na mapie trasę do centrum prowadzącą przez Via dell’Acquedotto. I stała się miłość od pierwszego wejrzenia, która sprawia, że ilekroć jestem w tym mieście, czuję się jak we własnym domu. Duża w tym zasługa tej niezwykłej ulicy-instytucji – Via dell’Acquedotto w Perugii.

Via dell’Acquedotto w Perugii

Kiedyś przeprowadzała wodę do miasta, dziś kieruje turystów do centrum, a studentów prowadzi do głównego gmachu uniwersytetu. Dla mnie to miejsce, po którym mogłabym przechadzać się bez ustanku, codziennie od rana do wieczora. Zewsząd dochodzą mnie bodźce estetyczne: kolorowe fasady domów z różnych epok, ceglane dachy, przydomowe ogródki, a ponad tym wszystkim unosi się historia. A ja uwielbiam miasta opowiadające historie. A jeszcze bardziej te, które swoją historię wplatają w dzisiejszą codzienność. Jak doskonale robi to Perugia.

Dzisiejsza via dell’Acquedotto w Perugii pamięta jeszcze XIII wiek. Zbudowana jako wyraz mistrzostwa inżynierii tamtych czasów, była po prostu rzymskim akweduktem. Bardzo szczególnym, gdyż prowadziła wodę „pod prąd”: z dolnej części miasta do znajdującej się wyżej Fontanny Maggiore.

Dzisiaj ulica kończy się pnącymi się stromo w górę ku centrum schodami, ponad którymi rozpościera się antyczny łuk. Po bokach są lokale gastronomiczne (dobra pizzeria, w której ciasto na pizzę pozostaje na długo w pamięci), i przypominające o dawnych czasach laboratorium skóry, gdzie wyrabia się jeszcze buty na miarę.

Via del Acquedotto w Perugii, to zatem, po pierwsze, jeden z głównych traktów miasta, towarzyszący codzienności jego mieszkańców, a z drugiej – absolutna gratka dla przyjezdnych, którym wprost trudno jest oprzeć się urodzie tego zakątka. Kilka minut spaceru po tej ulicy i Perugia jest jak „na dłoni”: prezentuje się stąd szczególnie pięknie, z zachwycającym widokiem na starą część miejscowości.

Masz ochotę zwiedzić inne miasta Umbrii? Zajrzyj koniecznie do Gubbio, Orvieto i np. do Spello.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *