Blog posts

Święto kwiatów w Spello

Święto kwiatów w Spello

Włochy, włoskość, podróże

Spello położone jest u stóp Góry Subasio (Monte Subasio), 9 km od Asyżu. To prawdziwy brylant wśród i tak już bardzo „drogocennych” miasteczek Umbrii. Historia świetności Spello jest bardzo długa, świadczy o tym opinia Juliusza Cezara, który nazwał miejscowość „najwspanialszą kolonią julijską” (Splendidissima colonia Julia). Słowa te zapisane zostały z dumą na murach miejskich otaczających najstarsze centrum Spello. Najpiękniejszy moment na zwiedzanie miejscowości to maj i czerwiec. Odbywa się tu wtedy jedyne w swoim rodzaju święto kwiatów, tzw. „infiorata”. Kulminacją tej corocznej uroczystości jest Boże Ciało, kiedy to mieszkańcy Spello prześcigają się w prezentowaniu najbardziej wyszukanych swoistych dywanów i obrazów wykonanych ze świeżych kompozycji kwiatowych.

Po wąskich uliczkach Spello przemykają stare modele samochodów

W tygodniach poprzedzających wielki final, miejscowość wypełnia się zapachem i kolorami najróżniejszych kwiatów, wtedy też można podziwiać okoliczne balkony i dziedzińce domostw, które biorą udział w konkursie na najpiękniejsze kwiatowe dekoracje. 
Spello jest niezwykle urokliwe. Wąskie, zacienione i pełne kwiatów uliczki pną się po wzgórzu, na którym rozpościera się najstarsza część miejscowości. Przeciskają się po nich skutery i zupełnie zapomniane już, niewielkich rozmiarów, automobile sprzed wielu lat. W czasie spaceru w kierunku centrum warto wstąpić do miejscowej katedry z przełomu XII i XIII w (Chiesa di Santa Maria Maggiore) oraz przedostać się następnie do przepięknie zachowanej Bramy Wenus (Porta Venere). Za to w najwyższym punkcie miasteczka, godnym uwagi jest, świadczący o starożytnej świetności Spello, łuk rzymski. Obok wznosi się niewielkich rozmiarów świątynia z XII w. – Chiesa di San Severino. Była ona kiedyś częścią wybudowanej w tym miejscu twierdzy obronnej. Z położonego nieopodal tarasu panoramicznego rozpościera się widok na okoliczną bujną przyrodę.

Kolejny z uczestników konkursu kwiatowego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *