Blog posts

Park Potworów w Bomarzo

Park Potworów w Bomarzo

Slow & Eko, Włochy, włoskość, podróże

Nadejście jesieni nastraja mnie nostalgicznie. W wolnych chwilach chciałabym po prostu otulić się ciepłym swetrem i pójść gdzieś na długi spacer. Ukryty z daleka od ciekawskich spojrzeń przypadkowych przechodniów Park Potworów w Bomarzo nadaje się do tego idealnie. Wśród szumu liści pod stopami, w otoczeniu mitologicznych opowieści i wyłaniających się raz po raz spośród bujnej roślinności kamiennych olbrzymów, smoków i dzikich zwierząt, można na dłuższą chwilę zamknąć za sobą drzwi do rzeczywistości.

Park Potworów w Bomarzo jest jedną z tych pereł Lacjum, których blask słabnie przy gwiazdorskiej aurze Wiecznego Miasta. Ale wystarczy trafić tutaj raz, by zapamiętać go na zawsze, albo w miarę możliwości powracać. Miejscem zachwycił się m.in. Salvador Dalì, który znalazł w nim inspiracje dla swoich surrealistycznych dzieł. Trudno się temu dziwić, bo to materialny dowód na istnienie tajemniczych ogrodów, które zamykają zwiedzającego w wyimaginowanym świecie legend, mitów i własnych fantazji.

Park jest dziełem wizjonerskości księcia Vicino Orsini oraz architekta Pirro Ligorio i stanowi fantastyczny włoski przykład manieryzmu. Obiekt powstał wprawdzie w połowie XVI w., jednak do dzisiaj nie utracił na aktualności: spacer wśród kamiennych mitologicznych potworów i różnej maści olbrzymów, a także rozszyfrowywanie znaczeń wyrytych na okolicznych skałkach sentencji jest niezłą zabawą, okazującą się w ostatecznym rozrachunku utwierdzeniem w powszechnie znanych prawdach.

Park Potworów w Bomarzo jest też unikatowy wśród innych obiektów architektoniczno-naturalistycznych. Ekscentryczne kamiennie rzeźby bogów i egzotycznych zwierząt prowadzą zabłąkanego w tych okolicach przechodnia po zakamarkach labiryntu o nieregularnym kształcie. Trzeba się wysilić trochę fizycznie i trochę również intelektualnie, by móc czerpać przyjemność z kolejnych odsłon tej, przygotowanej dla potomnych przez Vicino Orsini, fantastycznej w swoich formie i zamyśle opowieści.

Posiadłość po początkowych chwilach splendoru, wraz ze śmiercią wizjonerskiego księcia, popadła na cztery wieki w całkowite zapomnienie. Odzyskała świetność dopiero w ubiegłym stuleciu, także dzięki zainteresowaniu tym miejscem światowej sławy artystów jak np. Salvador Dalì. Park Potworów w Bomarzo, z blisko czterdziestoma magicznymi obiektami, można odwiedzać codziennie, przez cały rok, od 8.30 rano do 19.00 (od kwietnia do października), a w pozostałe miesiące do zachodu słońca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *