Blog posts

Wielki Mediolan wielkiego Leonarda

Wielki Mediolan wielkiego Leonarda

Włochy, włoskość, podróże
„Tutt el mond a l’è paes, e semm d’accord, ma Milan l’è on gran Milan”, mówi tekst pewnej bardzo starej pieśni ludowej. Ta, podparta tradycją, pochwała wielkości stolicy Lombardii weszła na stałe do codziennego języka włoskiego.Milano è una grande Milano” (Mediolan jest wielki) – powtarzają z dumą, przy każdej nadarzającej się okazji, zarówno rdzenni jak i przyjezdni Mediolańczycy. 

W powszechnej świadomości Mediolan kojarzy się z najwyższej klasy włoskim krawiectwem, szaleństwem zakupów w ekskluzywnych butikach i popularnymi lokalami, których podwoje zamykają się na długo po wschodzie słońca. Oczywiście, jak przystało na miasto aspirujące do miana światowej metropolii, Mediolan znany jest też ze sztuki przez duże „S”. Przyczynił się to tego m.in. wielki Leonardo da Vinci, który zostawił tu wiele śladów swojego geniuszu.
k
Fragment mediolańskiej katedry – widok w leniwe niedzielne przedpołudnie
Pierwsze z nich prowadzą do jednego z najsłynniejszych symboli miasta, mediolańskiej katedry (Il Duomo), której budowa trwała ostatecznie przez ponad cztery wieki. Wkład Leonarda w dysputę architektoniczną na temat konstrukcji katedry poznać można w Muzeum Nauki (Museo Nazionale della Scienza e della Tecnologia, via S. Vittore 21): tam też znajduje się drewniany model świątyni, wykonany według projektu da Vinci. Ślady Leonarda znajdziemy też w innej wizytówce miasta – w Zamku Sforzów (Castello Sforzesco). Do dziś zachowały się tu przede wszystkim freski, choć dokumenty historyczne wskazują też na inną pałacową działalność mistrza: okazuje się, że był on niezastąpionym choreografem i reżyserem zabaw i przedstawień teatralnych.
k
Kościół Santa Maria delle Grazie: w przykościelnym klasztorze można
podziwiać obraz „Ostatnia Wieczerza”, pędzla Leonarda da Vinci

Czas wieczornego aperitifu – szczególnie celebrowanego w Mediolanie – warto spędzić w dzielnicy mediolańskich kanałów (Navigli). To jedno z najmodniejszych miejsc w stolicy Lombardii, pełne restauracji, lokali, barów, niewielkich sklepików i galerii sztuki. Leonardo da Vinci miał swój udział również w pracach nad projektem tych okolic, przysłużył się tu szczególnie przy konstruowaniu zapór wodnych. Wykonane przez niego w tamtym okresie szkice zobaczyć można w niedalekim Museo dei Navigli (przy Via San Marco 40). Poznając miasto śladami Leonarda, nie można bynajmniej opuścić Mediolanu nie zobaczywszy jednego z najsłynniejszych dzieł mistrza – obrazu „Ostatnia Wieczerza”. Znajduje się on w klasztorze przy kościele Santa Maria delle Grazie (rezerwacja zwiedzania jest tu obowiązkowa i odbywa się z dużym wyprzedzeniem).

2Komentarze

 1. Beata
  1 października 2012 at 12:05 pm
  Odpowiedz

  Cudowne miejsce, byłam kilka razy i nadal mam ochotę przyjeżdżać!

 2. Blanka
  1 października 2012 at 6:31 pm
  Odpowiedz

  Ja też 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *