Blog posts

Tour de Pologne 2013 startuje z Trydentu

Tour de Pologne 2013 startuje z Trydentu

Włochy, włoskość, podróże
Kto wybiera się pod koniec lipca w Dolomity, trafi na nie lada gratkę. Tegoroczny Tour de Pologne rozpocznie się właśnie tutaj, w pięknej górskiej scenerii Trydentu (Trentino). Pierwszy etap, 27 lipca, poprowadzi z Rovereto do znanej miłośnikom narciarstwa miejscowości Madonna di Campiglio. Następnego dnia kolarze zmierzą się na trasie Marilleva (Val di Sole)Passo Pordoi (Val di Fassa). Planując wakacje, jak przystało na prawdziwych  kibiców kolarstwa, wzdłuż szlaku wyścigu, nie zapomnijmy choć o krótkiej wizycie w Trento, stolicy Trydentu.

Pomnik zadedykowany Dante Alighieri w centrum miasta

Mając nawet bardzo mało czasu, warto zobaczyć kilka miejsc w ozdobionym przez górskie szczyty, niezwykle urokliwym Trento. Ale przede wszystkim koniecznie trzeba poczuć charakterystyczną atmosferę tego miasta – będącą połączeniem niemieckiego ładu i porządku z włoskim swobodnym stylem życia. Na położonym w centrum Placu Dantego (Piazza Dante) wznosi się pomnik autora „Boskiej Komedii” i zarazem „ojca języka włoskiego”. Postawiono go tutaj pod koniec XIX w., właśnie jako symbol włoskiej kultury i tym samym „włoskości miasta”, w czasie, gdy pozostawało ono pod panowaniem austro – węgierskim.

 Widok na kościół św. Wawrzyńca w Trento
Niedaleko od Placu Dantego, przy Via Pozzo Andrea, jest romański kościół św. Wawrzyńca (Badia di San Lorenzo) z poł. XII stulecia. W kolejnych wiekach służył on jako więzienie, a następnie jako garnizon wojskowy, przez co też uległ bombardowaniu w czasie II wojny światowej. Interesująca jest również miejscowa XIII–wieczna katedra (Duomo di San Vigilio), w jej wnętrzu znajdują się nagrobki wielu znakomitych mieszkańców miasta. Nie oddalając się specjalnie, na Placu Katedralnym (Piazza del Duomo), pod n. 10, natrafimy za to na tzw. case Cazuffi – Rella, dwie kamienice, których fasady pokryte są freskami z XVI stulecia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *