Blog posts

Pienza – miasto idealne

Pienza – miasto idealne

Włochy, włoskość, podróże
Nad istotą miasta idealnego rozprawiał już sam Platon. Później wiele innych osobistości poszło tym samym tropem. M.in. papież Pius II, który w celu dotarcia do owego ideału, zlecił i opłacił przebudowę swojego rodzinnego miasta Corsignano. Miało stać się ono renesansowym wzorem architektonicznej doskonałości. W ten właśnie  sposób narodziła się w połowie XV w. dzisiejsza Pienza. Zdecydowanie warto wybrać się tutaj chociaż na krótki spacer, tak by poznać realny rozmach papieskiego projektu.

Centrum miejscowości zajmuje plac o kształcie trapezu: po jego dwóch bokach wznoszą się Katedra Wniebowzięcia NMP (Concattedrale di Santa Maria Assunta) oraz Pałac papieski – Palazzo Piccolomini. 

Pałac papieski widziany z ogrodu
Wstępując do świątyni, nie sposób oprzeć się wrażeniu, że odrodzeniowa idea „światłości” przełożyła się dosłownie na projekt konstrukcji tej budowli. Wnętrze katedry jest niezwykle przestrzenne i wręcz pełne światła – głównie dzięki wpadającym tu przez zdobione witrażami gotyckie okna intensywnym promieniom słonecznym. Znajdujący się po sąsiedzku pałac, również wart jest wizyty. W miarę możliwości z przewodnikiem, który w interesujący sposób opowiada o dziejach papieskiego rodu, zamieszkującego budynek aż do niedawnych lat 60 – tych XX w. Zwiedzanie obejmuje liczne komnaty, w których zachowało się oryginalne umeblowanie oraz zjawiskowy taras widokowy i niezwykle elegancko utrzymany ogród. 

Panorama najbliższej okolicy Pienzy, jaką podziwiać można spacerując
wzdłuż Via del Casello

W Pienzy nie brak też urokliwych zaułków na leniwą przechadzkę. Warto przejść się po Via del Casello, skąd roztacza się urzekający widok na okolicę. Potwierdzeniem papieskiej idei humanizmu, jaka przyświecała przebudowie Pienzy, jest też pięknie utrzymana do dzisiaj Via delle Case Nuove. Mieściły się tutaj pierwotnie domostwa biednych mieszkańców miejscowości, nad którymi władze Pienzy roztoczyły specjalną opiekę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *