Blog posts

Ostia Antyczna – wybierz się ze mną na spacer po starożytnym mieście

Ostia Antyczna – wybierz się ze mną na spacer po starożytnym mieście

Włochy, włoskość, podróże

Zabieram Cię dziś w fascynującą podróż do przeszłości – nasz kierunek to Ostia Antyczna. Zagościmy tam w starożytnej tawernie, gdzie Rzymianie z całą pewnością dobrze się bawili.

Zanim napiszę Ci w kilku słowach, gdzie dokładnie jesteśmy, posłuchaj nagrania i poczuj niezwykłą atmosferę tego miejsca. Jestem pewna, że przy kolejnym pobycie w Rzymie, Ostia Antyczna zagości na Twoim planie zwiedzania.

Ostia Antyczna

Tak naprawdę do Ostii Antycznej mogłabym przychodzić codziennie. Tyle tu do odkrycia. To miejsce dla mnie magiczne – osada, którą na długie wieki przykrył pył historii (dosłownie i w przenośni), i która znów odsłania się przed nami. Geneza jej powstania sięga najprawdopodobniej początku IV w. p.n.e., a pierwotne przeznaczenie miało charakter obronny. Największe chwile splendoru Ostia Antyczna przeżywała w okresie cesarstwa, z czasem rozrastając się do miejscowości dającej schronienie 50 tys. Rzymian. Dzisiejszy teren wykopalisk został opuszczony przez mieszkańców w IX w. Przez kolejne tysiąc lat nikt właściwie nie wiedział o jego istnieniu. Odkryta ponownie w 1802 r., Ostia Antyczna uznawana jest aktualnie za jeden z najważniejszych na świecie obszarów archeologicznych z punktu widzenia stopnia zachowania i konserwacji znajdujących się tam obiektów.

Amfiteatr w Ostii Antycznej

Zwiedzanie antycznych ruin

Wchodząc na teren wykopalisk, już od początku głównej drogi zaczynam słyszeć wokół gwar. I to wcale nie ten, pochodzący od mijających mnie właśnie grup turystów, a ten odległy, sprzed ponad dwóch tysięcy lat. Bo dzisiejsze ruiny Ostii Antycznej tętniły kiedyś niewiarygodną pełnią życia. Miejscowość była świetnie prosperującym portem handlowym, dokładnie u ujścia rzymskiego Tybru do Morza Tyrreńskiego. To dlatego zamieszkiwali ją przedstawiciele najróżniejszych nacji, kultur i religii. Świadectwem tego jest m. in. odkryta tu najstarsza synagoga, pochodząca z I w. n.e. Na tym nie kończą się jednak tutejsze niespodzianki. Ich odkrywanie pozostawiam już jednak Tobie. 🙂

Fragment ruin w Ostii Antycznej

Informacje praktyczne

Dojazd na miejsce kolejką naziemną w kierunku Ostia Lido z rzymskiej stacji metra B Piramide. Przystanek docelowy – Ostia Antica. Bilet jak na komunikację w Rzymie. Informacje o parku archeologicznym: http://www.ostiaantica.beniculturali.it

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *