Blog posts

Salon mediolańczyków – Galeria Wiktora Emanuela II

Salon mediolańczyków – Galeria Wiktora Emanuela II

Włochy, włoskość, podróże

Mediolańska Galeria Wiktora Emanuela II (Galleria Vittorio Emanuele II) to ekskluzywny pasaż handlowy, zwany też popularnie salonem mediolańczyków. Jest śladem po XIX – wiecznej, już wówczas światowej, atmosferze miasta. Śmiały w swojej formie, z przeszklonym dachem, uwieńczonym takąż kopułą, ma mozaikową posadzkę oraz ściany pokryte malowidłami i płaskorzeźbami. Jego projekt, który widział Mediolan na równi z Paryżem i Londynem, nie spodobał się jednak wszystkim, co przypłacił wielkim stresem, a później także życiem główny architekt budowli – Giuseppe Mengoni.

W pasażu są butiki Louis Vuitton, Prady
i wielu innych słynnych  domów mody
Pasaż łączy Plac Katedralny (Piazza del Duomo) z Placem „La Scala” (Piazza della Scala) i mieszczą się w nim najdroższe butiki modowe, eleganckie kawiarnie i restauracje, a także, jak przystało na takie miejsce, jedyny w Mediolanie 7 – gwiazdkowy hotel. Przychodzi się tu na spacer, na zakupy za ceny przyprawiające o zawrót głowy lub po prostu pooglądać dopracowane w każdym szczególe wirtyny sklepowe. W tej właśnie scenerii Telewizja Polska kręciła w zeszłym roku serial „Wszystko przed nami”.
Mozaika posadzkowa przedstawiające herb Turynu – byka
Wchodząc do Galerii Wiktora Emanuela II od strony Via Tommaso Grossi, zaledwie parę kroków od miejsca, gdzie krzyżują się cztery pasażowe korytarze, jest mozaika posadzkowa z herbem miasta Turynu – żółtym bykiem. Legenda mówi, że należy okręcić się wokół własnej osi na pięcie prawej stopy, stojąc na przyrodzeniu zwierzęcia, co też ma przynieść szczęście. Chętnych nie brakuje. Czasami ustawia się nawet niewielka kolejka „poszukujących fortuny” turystów z najróżniejszych stron świata.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *