Blog posts

Wielkanoc we Włoszech: tradycje i obrzędy

Wielkanoc we Włoszech: tradycje i obrzędy

Lifestyle, Włochy, włoskość, podróże

Wielkanoc we Włoszech potrafi zaskoczyć. Może też okazać się ogromną niespodzianką i zupełnie nowym przeżyciem. Szczególnie, jeśli znajdziemy się w tym okresie w którejś z miejscowości, gdzie obrzędy Wielkiego Tygodnia celebrowane są przez wszystkich mieszkańców na ulicach i placach. Jak np. w Francavilla Fontana w południowej Apulii.

Zaskoczenie będzie ogromne, również dlatego, że te chwile to silne zderzenie kulturowe: teraźniejszość przenika się z przeszłością, aktualność z historią, tradycje z dzisiejszym rytmem i zabieganiem. Dlatego nie będzie wcale trudno zobaczyć siedzące przy stolikach barów osoby, które przy kawie obserwują przechodzącą właśnie procesję z figurami świętych, niesionymi przez ubranych w charakterystyczne stroje członków najróżniejszych religijnych bractw. Albo kogoś, kto robi ostatnie sprawunki, zatrzymując się na moment przed wejściem do sklepu, by spojrzeć chociaż kątem oka na maszerującą ulicami kolumnę.

Procesja pątników (pappamusci) w miejscowości Francavilla Fontana w południowej Apulii.

Warto zobaczyć kiedyś na własne oczy włoskie wielkanocne tradycje. I tego Wam życzę, by którąś z kolejnych Wielkich Nocy przeżyć właśnie we Włoszech, wtapiając się w tłum podążający za ubranymi w średniowieczne szaty pątnikami. Wszystkiego dobrego! Buona Pasqua!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *