Blog posts

Niecodzienne widoki w Zamku Sforzów w Mediolanie

Niecodzienne widoki w Zamku Sforzów w Mediolanie

Włochy, włoskość, podróże

Dostojny zazwyczaj Zamek Sforzów (Castello Sforzesco), od czasu do czasu zamienia się w teatr dla najróżniejszych festiwali, manifestacji i happeningów. Tak też działo się i dziś, gdy dziedziniec tego imponującego obiektu opanowały olbrzymie kolorowe ptaki. 

XV – wieczny Zamek Sforzów, wznoszący się w centrum Mediolanu, przez długie stulecia stał na straży miasta i świadczył o jego potędze. Budowla wykonana została w całości z czerwonej cegły, a wokół otoczona suchą fosą. Warto przyjść tu na spacer, zarówno podczas większych imprez jak i gdy wokół panuje zupełny spokój, tak by przyjrzeć się np. pięknemu dziedzińcowi o malowanych sklepieniach.

Sklepienia na zamkowym dziedzińcu

Interesująca jest też tutejsza pinakoteka, mogąca pochwalić się dziełami m.in. Canaletta, Tiepola, czy Michała Anioła. Prosto z zamku wychodzi się natomiast na elegancki Park Sempione (Parco Sempione), który był przez wieki miejscem rekreacji i przyjęć dla rodziny książęcej Sforzów oraz ich dostojnych gości.

Zamek Sforzów widziany z Parku Sempione

Dokumenty historyczne wskazują, że brał w nich udział również Leonardo da Vinci: co więcej, okazuje się, że był on niezastąpionym choreografem i reżyserem zamkowych zabaw i przedstawień teatralnych. Jak zatem widać, dzisiejsze wykorzystanie tych terenów – również w celach rekreacyjnych – jest niczym innym jak powrotem do świetlanej przeszłości tego słynnego lombardzkiego zamku.

1 Komentarz

  1. Mażena
    2 czerwca 2014 at 6:10 pm
    Odpowiedz

    Zamek i otoczenie nadal żyje i to jest najważniejsze!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *