Blog posts

San Quirico d’Orcia

San Quirico d’Orcia

Włochy, włoskość, podróże
San Quirico d’Orcia to jedna z tych miejscowości, które odwiedza się trochę przez przypadek. Jakby z wdzięczności za tę nieoczekiwaną wizytę, miejsce dostarcza gościom niezapomnianych wrażeń. Mając w pamięci opowieści rozentuzjazmowanych przyjaciół, któregoś dnia zatrzymałam się tutaj na krótki popołudniowy spacer. Zostałam dłużej. I zdecydowanie było warto.


San Quirico d’Orcia położone jest na historycznym szlaku pielgrzymkowym, prowadzącym z Canterbury w Anglii do
Rzymu – to tzw. Via Francigena. Miejsce sprawia wrażenie, jakby czas zatrzymał się tutaj kilka wieków temu. Pełen czaru jest główny plac, przy którym wznosi się katedra (Collegiata dei Santi Quirico e Giulitta): szczególnie piękna jest stojąca tuż obok średniowieczna studnia, skąd w odległych stuleciach czerpali wodę wszyscy mieszkańcy miejscowości. Tu też spotykali się, by porozmawiać, wymieniać się towarem i socjalizować. Idealny na spacer wśród zieleni jest starannie utrzymany ogród miejski (Horti Leonini), gdzie często organizowane są wystawy i festyny. Jego widok o zachodzie słońca przywołuje na myśl opowieści o dawnych zabawach w rezydencjach włoskiej arystokracji.

s 3

Horti Leonini w San Quirico d’Orcia

Zjawiskowy jest też kościół Wniebowzięcia NMP (Chiesa di Santa Maria Assunta) z przełomu XI i XII w. Sąsiaduje z nim Ogród Różany (Giardino delle Rose), który wypełnia wręcz bajkowa woń kwiatów. Po przeciwnej stronie ulicy wznosi się XII – wieczny budynek szpitalny z pięknym dziedzińcem, do dziś zamieszkały przez mieszkańców miasteczka. Miłośnikom toskańskich win polecam zakończenie wizyty w San Quirico d’Orcia w jednej z tutejszych winiarni. Kto preferuje coś na wynos, powinien odwiedzić kantynę przy głównej ulicy – Via Dante pod numerem 96. W sprzyjających okolicznościach, kupując wino lub lokalną oliwę z pierwszego tłoczenia, usłyszymy tu od sprzedawcy masę anegdotek i ciekawe wątki miejscowej historii.

W samym sercu San Quirico d’Orcia jest piękny hotel Palazzo del Capitano, którego wnętrza, wystrój i atmosfera współgrają z atmosferą miasteczka, szczególnie jeśli wyjdzie się dopiero ze spaceru po idealnie przyciętym ogrodzie Horti Leonini. Łoża z baldachimami, pokoje-komnaty i niewielkie spa wyłącznie dla gości to główne znaki rozpoznawcze tego miejsca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *