Blog posts

Sovana – perełka architektury w stylu średniowiecznym

Sovana – perełka architektury w stylu średniowiecznym

Slow & Eko, Włochy, włoskość, podróże

Maleńka Sovana, w której ścisłym centrum mieszka obecnie niewiele ponad 100 osób, to miejscówka do absolutnego zobaczenia. Mijając po drodze tablicę z napisem miejscowości, jeszcze jej nie widać. Dalej jest tylko ostry zakręt oraz obowiązkowy parking dla wszystkich zmotoryzowanych. A później idzie się pod przejściem w średniowiecznych miejskich murach i już za chwilę zaczyna być naprawdę pięknie. 

Bajkowa Sovana

To niebywałe, że dzisiejsza Sovana, przez którą prowadzi tak naprawdę jedna główna ulica (Via del Duomo), była kiedyś ważnym centrum handlowym i mieszkalnym. Świadczą o tym m.in. stanowiące jej granice imponujące zabytki. Z jednej strony zamyka ją zjawiskowa romańska katedra z XI w., a z drugiej ruiny wzniesionej ok. tysięcznego roku twierdzy – tzw. Rocca Aldobrandesca.

Miejscowość ma zresztą odległe korzenie etruskie. Cieszyła się świetnością już w okresie od VII do III w. p.n.e., o czym przypominają  doskonale zachowane okoliczne nekropolie. W XI w. urodził się tutaj Hildebrand, późniejszy papież Grzegorz VII. Domostwa, w którym zamieszkiwał należy szukać przy Via di Mezzo (dziś mieści się tam muzeum – Museo di Malacologia Terrestre). Papież zasłynął przede wszystkim z powodu głośnego sporu o inwestyturę z władcą Niemiec Henrykiem IV – wyszedł z niego zwycięsko podczas pamiętnego spotkania w Canossie w 1077 r.

Zwiedzanie

Nie rozminę się z prawdą, jeśli napiszę, że zeszłam miejscowość wzdłuż i wszerz zaledwie w ciągu godziny. Zwiedzając Sovanę, warto wejść do XIII – wiecznego romańsko-gotyckiego kościoła św. Marii Większej przy placu głównym (Chiesa di Santa Maria Maggiore). Nieopodal znajduje się też najstarsza świątynia Sovany – pochodząca z IV stulecia Chiesa di San Mamiliano.

Smakoszom wina, lub raczej poszukiwaczom w miarę nieznanych etykietek, polecam tutejsze dość silne czerwone Sovana Doc. Udając się na spacer po miasteczku, warto przyjrzeć się uważnie idealnym, jak spod igły, domostwom. Nie są one liczne, lecz praktycznie wszystkie prezentują się znakomicie. Sovana to zdecydowanie warta odwiedzenia typowa perełka Toskanii. Prawdopodobnie nie ma zbyt wielu takich miejsc na ziemi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *