Blog posts

Aman w Wenecji: Serenissima z przeszłości

Aman w Wenecji: Serenissima z przeszłości

Włochy, włoskość, podróże

W pewnym pięknym weneckim palazzo został otwarty siedmiogwiazdkowy hotel – usłyszałam kilka miesięcy temu. Zabrzmiało to abstrakcyjnie. I zapachniało niewyobrażalnym bogactwem. Pokusa, by zobaczyć to miejsce była jednak na tyle silna, że postanowiłam się jej poddać. Zaczytana w książkach o historii i obyczajach Serenissimej, miałam ochotę spojrzeć z bliska na ciężkie kryształowe żyrandole, przypominające swoim kształtem kiście dojrzałych winogron. Na ozdabiające ściany eleganckie płaskorzeźby i złocone ornamenty, na pokryte freskami sufity. Chciałam wychylić się przez olbrzymie okna, patrząc w końcu z góry na wijący się poniżej, niczym wpleciona w warkocz wstążka, Canal Grande. I przez chwilę zobaczyć jak wyglądały wykwintne salony, gdzie brylował urodzony w Wencji kochanek wszechczasów Giacomo Cassanova.

Wnętrze biblioteki, w której są też średniowieczne manuskrypty
Fot. Aman Resorts
Siedmiogwiazdkowe hotele mają oczywiście swoich zwolenników i przeciwników. Rzadko się jednak zdarza, aby tak po prostu móc je zwiedzać, niczym muzea. Niemniej jednak, któregoś dnia postanowiłam zapytać w weneckim Amanie czy to możliwe, i ku mojemu zaskoczeniu odpowiedź była twierdząca. Podczas podziwiania tych nobliwych murów stwierdziłam, że hotel ma bez wątpienia „wartość dodaną”: przepięknie opowiada historię Serenissimej, wskrzeszając ducha jej przeszłości.
K
2013-06-08 02.00.18-2„Minimalistyczny” wystrój wnętrz hotelowych
Fot. Aman Resorts
Aman mieści się w XVI – wiecznym Palazzo Papadopoli, jednym z najpiękniejszych w mieście. Przepych, którego się tutaj doświadcza jest przepychem weneckiej przeszłości, jej niewyobrażalnie bogatych dziejów.  Kwintesencję zamożności stanowią pochodzące z XVII stulecia freski słynnego Giovanniego Battisty Tiepolo. Niektóre z nich zdobią nawet sufity hotelowych suites. A że wnętrza w stylu neorenesansowym i rokokowym nie mogą mieć rywala, stąd też w Amanie króluje meblowy minimalizm. W kwestii ceny, niech zapadnie kurtyna milczenia. W końcu to siedmiogwiazdkowy hotel zbudowany w mieście na wodzie…
Widok na fasadę hotelu Aman od strony Canal Grande
Fot. Aman Resorts

Fot. 1. Aman Resorts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *